Yeni Rapor, Genç Kullanıcıların Haber İçeriği İçin Giderek Artan Bir Şekilde TikTok’a Döndüğünü Gösteriyor

Veri toplama süreçleri ve Çin Hükümeti ile olası bağlantısı hakkında devam eden endişeler arasında, TikTok’un etkisi artmaya devam ediyor ve platform artık milyarlarca aktif kullanıcısının çoğu için önemli bir eğlence kaynağı.

Ve bu sadece eğlence değil, TikTok aynı zamanda arama için de giderek daha fazla kullanılıyor ve Google bu yılın başlarında tahminlerine göre yaklaşık 4Gençlerin %0’ı artık örneğin restoran önerileri aramak için Google Arama veya Haritalar yerine TikTok veya Instagram’a yöneliyor.

Ve şimdi, daha fazla haber kuruluşu platforma yaslanmak ve yeni nesil tüketicilerle bağlantı kurmak istediğinden, TikTok aynı zamanda bir haber ve bilgi kaynağı haline geliyor.

Reuters Enstitüsü’nün, insanların haber içeriği için TikTok’u nasıl kullandığını ve hangi kaynakların uygulamadaki fikirlerini şekillendirmede rol oynadığını inceleyen son raporunun odak noktası bu.

38 sayfalık raporun tamamını buradan indirebilirsiniz ve okumaya değer, ancak TikTok değişimini daha iyi anlamanıza ve bağlamsallaştırmanıza yardımcı olmak için vurgulamaya değer iki belirli unsur vardır.

Öncelikle, her yaş aralığında TikTok’u haber içeriği için kullanan kişilerin yüzdesine bakan bu tablo var.

Reuters sosyal medya haberleri raporu

Gördüğünüz gibi, genç kullanıcılar en son haber güncellemelerinden haberdar olmak için giderek artan bir şekilde TikTok’a yöneliyor. Bu, yalnızca izleyicileriyle bağlantı kurmak isteyen haber yayıncıları için değil, aynı zamanda daha geniş etkiler ve genç izleyicilerin en son gelişmelerden nasıl haberdar oldukları açısından da önemli bir değişim.

Hangisi daha sonra bu ikinci çizelgeye götürür:

Reuters sosyal medya haberleri raporu

Gördüğünüz gibi, TikTok’taki haber içeriğinin birincil kaynakları ana akım haber kaynakları değil, onun “internet kişilikleri” ve ardından “sıradan insanlar” geliyor, geleneksel gazeteciler ve yayınlar çok daha gerilere gidiyor.

Bu, ana akım medya kuruluşlarına ve bildiğimiz şekliyle haberlerde sunulan bilgilere yönelik daha geniş bir güvensizliği yansıtabilecek önemli bir eğilimdir.

Şimdi, daha genç kitleler, en alakalı haberleri vurgulamaya yardımcı olmak için bir tür filtre görevi görmek için en sevdikleri etkileyicilere daha fazla güveniyor – bu iyi olabilir, çünkü her gün büyük hikayelerde yeni bir açıyı kolaylaştırıyor. Ancak sundukları ve tartıştıkları haberler, ana akım haber kaynaklarından daha az şeffaf bir süreç olan, her bir etkileyicinin kişisel önyargısına dayandığı için kötü olabilir.

Ama bu aynı zamanda bakış açınıza da bağlı. Gazeteciler, kişisel önyargıların etkisini sınırlamak ve güncellemelerinde önemli bilgileri sunmak için, çoğunlukla haberciliklerinde dürüstlük standartlarını korumaya çalışırlar. Ancak, birçok haber kaynağı giderek daha tartışmalı yaklaşımlara ve görüşlere yöneliyor. Çünkü sosyal medya algoritmalarında en çok işe yarayan şey budur – en son tarım politikası hakkında daha dengeli bir rapor yerine ‘Başkan çiftçilerden nefret ediyor’ gibi bir şey söyleyen bir başlıkla çok daha fazla etkileşim ve dolayısıyla erişim oluşturacaksınız. .

Pek çok satış noktası bunu temelde bir silah haline getirdi ve yine okuyucu yanıtını en üst düzeye çıkarmak, insanların yorum yapmasını ve paylaşmasını sağlamak ve daha fazla tıklama istemek için haberlerinde kilit bir unsur olarak partizan yaklaşımları kullanıyor gibi görünüyor.

Bu kesinlikle işe yarıyor, ancak muhtemelen birçok genç tüketiciyi ana akım kapsama alanından uzaklaştıran bu yaklaşım, TikTok’un genel olarak artan kullanımı, öyle ya da böyle, orada en azından bir miktar haber içeriği alacakları anlamına geliyor.

Bu bir endişe olabilir. Yine, Çin Hükümeti’nin uygulama üzerindeki etkisiyle ilgili devam eden soruların ortasında, giderek daha fazla gencin en son haber konularından haberdar olmak için uygulamaya bel bağlaması önemli bir husus gibi görünüyor.

Rapor ayrıca haber yayıncılarının TikTok’u nasıl kullandığına ve hangi özel yaklaşımların en fazla başarıyı sağladığına da bakıyor.

Vardıkları sonuç:

“Başarı için tek bir tarif yok. Birçok yayıncı, platforma ve yerel diline aşina olan genç içerik oluşturucuları işe almaya dayalı bir strateji kullanır. Bu yaklaşım, izleyicilerle güçlü bir şekilde bağlantı kurdu ve eleştirel beğeni topladı, ancak içeriğin diğer sosyal platformlar için yeniden sürümünü zorlaştırabilir. Diğerleri, daha deneyimli muhabirler ve sunucular da dahil olmak üzere tüm haber odasının varlıklarını sergilemeye odaklanarak daha fazla ölçek ve esneklik sağlıyor, ancak genellikle aynı kişisel dokunuş olmadan.

Bu nedenle, platforma özgü etkileyicileri ve TikTok’a özgü trendler konusunda daha bilgili olanları kullanmak, etkileşimi ve performansı artırmaya yardımcı olabilir. Ancak garantili, sürekli başarıya yol açacak kesin bir TikTok oyun kitabı yoktur.

Bunun nedeni, bazı açılardan TikTok’un böyle inşa edilmemesidir. Diğer sosyal medya uygulamalarından farklı olarak TikTok, esasen kendi deneyiminizi iyileştirmek için sevdiğiniz insanları ve şirketleri takip etmenizi sağlamak için tasarlanmamıştır.

TikTok’ta amaç, yalnızca uygulamayı kullanarak ifade ettiğiniz kişisel ilgi alanlarınıza uygun, herkesten en eğlenceli içeriği size göstermektir. Potansiyel içerik havuzunu herkese genişleterek bu, TikTok’un algoritmalarına sizi akışınıza yapıştırmak için çok daha fazla yol sunar – ancak diğer tarafı, içerik oluşturucuların ve markaların bir takipçi oluşturmasını ve izleyicilerini tutmasını çok daha zorlaştırmasıdır. diğer uygulamalarda yapabildikleri gibi geri geliyorlar.

Bu, her gönderinin kendisine ve en son güncellemenizin ne kadar eğlenceli olduğuna daha fazla odaklanır. Hangisi genel olarak TikTok’un ekosistemi için daha iyidir, ancak bu aynı zamanda uygulamada erişimi ve yankılanmayı sürdürmede daha fazla zorluk olduğu anlamına gelir.

Bu haber kuruluşları için geçerli ama aynı zamanda markalar için de geçerli çünkü insanların uygulamada markanızı takip etmesini sağlayıp yayınladığınız her şeyi görmelerini umamazsınız.

TikTok’ta her gün yeni bir rekabet var ve eğlendirmezseniz ve her güncellemeyle meşgul olmazsanız, en azından o gün kaybedersiniz.

Reuters Enstitüsü’nün tamamını indirebilirsiniz’Yayıncılar TikTok’ta Haber Oluşturmayı ve Dağıtmayı Nasıl Öğreniyor’ raporu burada.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Yorum yapın