WADA kararı, Kanada kızak takımını Whistler, BC’deki Dünya Kupası için yetersiz bıraktı

Brooke Apshkrum, yepyeni bir disiplini “parlak parıldama” olasılığı konusunda heyecanlı bir şekilde kızağa döndü.

23 yaşındaki Calgarian, Whistler, BC’deki ilk çift kadınlar Dünya Kupası yarışına çıkmadan günler önce, Dünya Anti-Doping Ajansı’nın bir kararı nedeniyle sezonunun çoktan bittiğini öğrendi.

Dünya Kupası sezonun ikinci durağı için Cuma günü Kanada’ya dönerken, karar Kanada Takımının kadrosunda bir boşluk bırakıyor. Kızak Dünya Kupası 2019’dan bu yana ilk kez Kuzey Amerika’da yapılacak.

Spordan iki yıllık bir aradan sonra Apshkrum, Temmuz ayında Luge Canada ile tekrar antrenmana başladı. Çift kadınlar, yakın zamanda Milano-Cortina’daki 2026 Olimpiyatları için bir etkinlik olarak eklenmişti ve başka biriyle yarışma ihtimalini ilgi çekici bulmuştu.

Pyeongchang’daki 2018 Oyunlarında tek bayanlarda 13. sırada bitiren Apshkrum, “Beni kızağa geri götürmek ve tekrar biraz kızak yapmak için yeterince çılgın bir fikir gibi görünüyordu,” dedi.

“Bence tam olarak bu yüzden yapıyoruz, çünkü bu çok daha zorlu. Ve [doubles] kulağa daha çılgınca geliyor.”

Bu sezon, çift bayanlar ilk kez Dünya Kupası pistine dahil ediliyor ve Apshkrum, genç devrede tek bayanlarda başarı elde eden Calgary’den 19 yaşındaki bir atlet olan Kailey Allan’da bir ortak buldu.

İZLE | Avusturya’da sezon açılışı yapan Dünya Kupası durağında çift bayanlar müsabakası:

FIL Kızak Sprint Dünya Kupası Innsbruck: Çift bayanlar

Avusturya, Innsbruck’tan FIL Dünya Kupası bayanlar sprint çiftler kızak etkinliğini izleyin.

Allan, yeni bir mücadeleyi kucaklamak isteyerek ikiye katlandı.

“Çift bayanlar sporunun kökenine inerek, erkeklerin sahip olduğu her şeye sahip olmak gerçekten harika. Onlarda tekler ve çiftler var. Şimdi bizde de var” dedi.

Tek erkekler ve tek bayanlar yarışları farklıdır, bayanlar pistte daha alçaktan başlar. Apshkrum, bu farklılıkların silindiğini görmek istiyor, ancak çift kadınları dahil etmenin ileriye doğru bir adım olduğunu biliyor.

“Kızakçılığın gerçekten harika bir spor olduğunu hissediyorum. Ama bence çoğu sporda olduğu gibi bu da kesinlikle dünyanın geri kalanına yetişmek, kadınların yapabilecekleri şeyler” dedi. “Biz de erkekler kadar yetenekliyiz.”

WADA, Apshkrum’un muafiyet talebini reddetti

Apshkrum ve Allan, Apshkrum’un bu sezon yarışmasına izin verilmeyeceğini öğrendiklerinde Whistler’da antrenman yapıyorlardı.

Spora geri döndüğünde, Kanada Sporda Etik Merkezi Apshkrum ve Luge Canada’ya, yasaklı maddeler için altı ay test sonucu negatif çıkana kadar rekabet edemeyeceğini söyledi.

2019’da spordan ayrıldığında iyi durumda olduğunu, yeni bir disiplinde yarıştığını ve bu sezon rekabet edememenin 2026 Oyunlarına hazırlıklarını aksatacağını öne sürerek muafiyet başvurusunda bulundu.

Dünya Anti-Doping Ajansı talebi reddetti.

“Sporcunun yarışmak için bolca zamanı olacak. [international luge] Ajans yazılı kararında, “Herhangi bir destekleyici kanıt olmaksızın, sporcunun finansmanına ve deneyimine yönelik potansiyel bir önyargıya dair belirsiz bir iddia, muafiyet vermek için yeterli olamaz.”

Whistler’da madalya için yarışan Kanadalılar

Karar, Cumartesi günü Whistler’da iki çift bayanlar kızak yarışı yapacak olan Kanada takımına bir darbe oldu. Whistler’dan Caitlin Nash ve Natalie Corless artık çiftler sahasında yalnız Kanadalılar olacak.

Allan Cuma günkü tek bayanlar etkinliğinde Calgary’den Carolyn Maxwell ve Pemberton, BC’den Trinity Ellis ile birlikte yarışmaya geçti

Ellis, Şubat ayında Pekin Olimpiyatlarını altıncı sırada bitiren karma bayrak takımının bir parçasıydı. Ayrıca tek bayanlarda 14. oldu.

Ellis yaptığı açıklamada, “Bu yıl Dünya Kupası’nın Whistler’da olması çok harika. En son 2019’da burada yarıştığımızdan bu yana asırlar gibi geldi,” dedi.

“Evde yarışmak çok özel ve sonunda ailem ve arkadaşlarımın bir yarışı izleyebileceği için çok heyecanlıyım. Pandemi nedeniyle ailem veya arkadaşlarımdan hiçbiri şahsen bir Dünya Kupası izleyemedi. 2019’daki Whistler’daki son yarıştan beri.”

Erkekler sahasında her ikisi de Calgary’den Devin Wardrope ve Cole Zajanski yer alacak.

FIL Kızak Dünya Kupası etkinliğinin canlı yayınını şu adreste izleyin: CBCSports.ca, CBC Taşı ve CBC Sports uygulaması için iOS ve Android. Eylem Cuma günü 16:00 ET’de başlıyor.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Yorum yapın