Ulaştırma bakanı, hava yolcu haklarına ilişkin değişikliklerin bu baharda geleceğini söyledi

Ulaştırma Bakanı Omar Alghabra Salı günü yaptığı açıklamada, yolcuların sistemin temelde kusurlu olduğu yönündeki iddialarına yanıt olarak hükümetin havayolu yolcu hakları beyannamesini elden geçireceğini söyledi.

Eleştirmenler, 2017’de Liberal hükümet tarafından getirildiğinden beri havayolu düzenlemelerini yetersiz bularak reddettiler. Ottawa şimdiye kadar herhangi bir değişiklik yapma konusunda isteksizdi.

Alghabra, federal bir kabinenin oturum aralarında gazetecilere verdiği demeçte, geçen yaz yaşanan büyük seyahat kesintileri – ve sorunlu bir Noel seyahat sezonu – yolcuları hizmet standartlarını karşılamayan havayollarından daha iyi korumak için reformların gerekli olduğunu açıkça ortaya koydu. Hamilton’da geri çekilme.

“Bizi izlemeye devam edin – harekete geçeceksiniz, yeni araçların tanıtıldığını göreceksiniz. Sözlerime dikkat edin. Kanadalıların hayal kırıklıklarını hissediyorum. Onları duydum. Kanadalılar öfkeli politikacıları görmek istemiyor, politikacıların harekete geçtiğini görmek istiyorlar.” dedi.

Ulaştırma Bakanı Omar Alghabra gazetecilere konuşurken görüldü.
Ulaştırma Bakanı Omar Alghabra, Liberal kabine inzivasındaki toplantıların ikinci gününde Hamilton’daki Hamilton Kongre Merkezi’nde medyaya konuşuyor. (Nick Iwanyshyn/Kanada Basını)

Alghabra, düzenleyici reformun – ve muhtemelen yeni mevzuatın – yolcu haklarını desteklemek için bu baharda uygulanacağını söyledi. Yetkili, Parlamento’nun önümüzdeki hafta yeniden oturuma başlamasının hükümetin önceliklerinden biri olacağını söyledi.

Noel’den önceki ve sonraki günlerde meydana gelen büyük bir kış fırtınası, seyahat endüstrisini kasıp kavurdu ve havayolları yüzlerce uçuşu iptal ederken yolcuları mahsur bıraktı.

  • Bir sorunuz veya söylemek istediğiniz bir şey mi var? E-posta: ask@cbc.ca veya şimdi yorumlarda canlı yayında bize katılın.

Öncelikle güneydeki tatil yerlerine seyahat eden yolculara hizmet veren bir eğlence şirketi olan Sunwing, bazı rotaları askıya aldığında Meksika’da açıklanamayan sayıda yolcu bıraktı. Kesintiler, gecikmeler nedeniyle cepten bırakılan yolculardan havayoluna yaklaşık 7.000 şikayete yol açtı.

Kanada gibi bir ülkede kötü hava koşullarından kaçınmak zor olsa da Alghabra, seyahat deneyimini daha katlanılabilir hale getirmek için değişikliklerin hala gerekli olduğunu söyledi.

Tatiller boyunca, yolcular yalnızca hava durumuna bağlı gecikmelerden değil, aynı zamanda yeniden planlanan uçuşlar ve kaybolan bagajlar hakkında havayollarının yetersiz iletişiminden şikayet ettiler.

Havayollarının önerilen değişikliklere karşı geri adım atması beklenebilir.

Bu ayın başlarında hararetli bir Avam Kamarası ulaşım komitesi toplantısında, Air Canada, WestJet ve Sunwing’den yetkililer rejimin işleyişine ilişkin hayal kırıklıklarını dile getirdiler. Hükümet güvenlik kurumları ve havaalanı yetkilileri gibi diğer sektör oyuncularının da operasyonlarıyla ilgili gecikmeler için yolcuları tazmin etme konusunda kancaya takılmaları gerektiğini savunuyorlar.

Air Canada’nın lobicisi David Rheault, 12 Ocak’ta yaptığı bir toplantıda, “Her kuruluşun, sistemin çalışması için yerine getirmesi gereken bağımsız bir rolü vardır, ancak uygulanabilir standartlara ve finansal yükümlülüklere sahip olan tek şirket havayollarıdır. Hesap verebilirliğin paylaşılması gerekir.” ulaşım komisyonunun

Air Canada’nın havayolları için ek para cezalarını veya cezaları destekleyip desteklemeyeceği sorulduğunda, Rheault hayır dedi.

“Bizim pozisyonumuz, düzenlemelerin hava taşımacılığındaki tüm paydaşları hesaba katacak şekilde güçlendirilmesi gerektiğidir” dedi ve mevcut düzenlemelerin “diğer ülkeler tarafından uygulananlara kıyasla çok yüksek cezaları olduğunu” da sözlerine ekledi.

Alghabra, havayollarının duruşundan cesaretinin kırılmadığını söyledi. Hükümetin “iyileştirme alanları belirlediğini ve bunlar üzerinde çalışıyoruz” dedi.

İZLEYİN: Alghabra, ofisinin yolcu hakları konusunda ‘harekete geçeceğini’ söyledi

Alghabra, ofisinin yolcu hakları konusunda ‘harekete geçeceğini’ söyledi

Ulaştırma Bakanı Omar Alghabra, tatil seyahati kaosunun binlerce insanın uçuşlarının iptal edildiğini veya ertelendiğini görmesine neden olmasının ardından Kanadalıların yolcu hakları beyannamesinde değişiklik bekleyebileceklerini söyledi.

Kanada’nın, yolcu korumalarının daha tüketici dostu olarak övüldüğü Avrupa Birliği gibi diğer yargı bölgelerindeki düzenlemeleri gözden geçirdiğini söyledi.

AB’de havayolları, terörizm, sabotaj, volkanik patlamalar, hava sahasının kapanması ve anormal hava koşullarının neden olduğu aksamalar dahil olmak üzere en aşırı koşullar dışındaki tüm durumlardaki gecikmelerden ve iptallerden sorumludur.

Havayolları ve yolcular arasındaki ihtilafları karara bağlamak için kurulan yarı yargı organı olan Kanada Ulaştırma Ajansı şikayetlerle dolup taştı; şu anda yaklaşık 33.000 vakalık bir birikmiş iş listesi var. CTA, bir şikayeti incelemenin 18 aya kadar süreceğini söyledi.

Olası bir düzeltme, ispat yükünün yolculardan havayollarına kaydırılmasıdır.

Eleştirmenler, havayolları tarafından yolculara gerçekten hak sahibi oldukları halde tazminat alma hakları olmadığının çok sık söylendiğini ileri sürüyorlar. Bu, CTA’ya bir şikayet çığına neden oldu.

Düzenleyici bir değişiklik, havayollarını, havayolundan tazminat talep etmeye ve daha sonra değerli bir iddia reddedildiğinde CTA’ya başvurmaya zorlamak yerine, hak eden yolcuları otomatik olarak tazmin etmeye zorlayabilir.

Bakan, pasaport birikiminin ‘neredeyse ortadan kaldırıldığını’ söyledi

Pasaport programından sorumlu Aile Bakanı Karina Gould Salı günü yaptığı açıklamada, seyahatle ilgili devam eden başka bir sorunun kısmen çözüldüğünü – pasaportların işlem süresinin pandemi öncesi “hizmet standardına” geri döndüğünü duyurdu.

Ayrıca, pasaport başvurusunda birikmiş iş yükünün “neredeyse ortadan kaldırıldığını” söyledi.

Bu, seyahat belgelerini almakta aylarca süren gecikmelere katlanan birçok Kanadalı için hoş bir haber.

Ek personel ve fazla mesai yapan daha fazla insan nedeniyle, hükümetin hizmet sağlama standardı, bir pasaport ofisinde alınan şahsen pasaport başvurularının işlenmesi için 10 güne ve posta yoluyla alınan veya bir Service Canada merkezine bırakılan başvurular için 20 güne geri döndü. Gould dedi.

Gould, hükümetin geçen yıl pasaport işlem merkezlerini dolduran çok sayıdaki yeni pasaport başvurusuna hazırlıksız yakalandığını, ancak şimdi sistemde bir istikrar görüntüsü olduğunu söyledi.

Eleştirmenler söyledi hükümet hazırlıklı olmalıydı Yıllarca süren salgınla ilgili seyahat kısıtlamalarının sona ermesinin ardından bir dizi başvuru için.

Gould, “Geçen yıl boyunca Kanadalılar zor ve stresli koşullarla karşı karşıya kaldı. Şu andan itibaren, pasaport işlem sürelerimiz pandemi öncesi performans hedeflerine döndü. Kanadalıların son aylarda gösterdiği sabrı takdir ediyoruz.”

Kanada’nın yıpranmış seyahat sistemi, hükümet için siyasi bir mesele haline geldi.

Muhafazakar Parti lideri Pierre Poilievre paylaştı sosyal medyada bir video hafta sonu boyunca Liberal hükümeti Kanada’daki hava taşımacılığı sorunlarını ele aldığı için patlattı.

Poilievre, Toronto’nun Pearson Havalimanı’nda kaydettiği bir videoda, “Başbakan olduğunuzdan beri uçuşlar hep gecikiyor” dedi.

Yolcular, Toronto Pearson Havalimanı'nda bir temsilci ile görüşmek için beklerken görülüyor.
24 Aralık 2022 Cumartesi Toronto’da büyük bir kış fırtınası havalimanına giriş ve çıkış uçuşlarını kesintiye uğrattığı için yolcular Toronto Pearson Uluslararası Havalimanı’nda ilgili havayollarıyla konuşmaya çalışırken beklemede bekliyor. (Cole Burston/Kanada Basını)

Havalimanının check-in kontuarlarındaki büyük kalabalığın görüntülerini göstererek, “Havaalanlarımızda yaşadığımız kaos bu” dedi.

Yanıt olarak Alghabra, Poilievre’nin “videolar yapma ve herhangi bir çözüm sunmadan insanların duygularını alevlendirme konusunda benzersiz bir tarzı olduğunu” söyledi.

“Kanadalılar öfkeli politikacılar görmek istemiyorlar, politikacıların harekete geçtiğini görmek istiyorlar” dedi.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Yorum yapın