Ukrayna, yolsuzluk iddiaları arasında savaş zamanı liderliğini sarsıyor

Ukrayna, geçen yıl Rusya’nın işgalinden bu yana savaş zamanı liderliğindeki en büyük sarsıntıda, aralarında savaş alanı olan birkaç büyük ilin valileri de dahil olmak üzere bir düzineden fazla üst düzey yetkiliyi görevden aldı.

Ayrı bir gelişmede Salı günü, Polonya’nın Alman hükümetine talebini resmen ilettiğini açıklamasının ardından, müttefiklerin Ukrayna’ya Alman yapımı ağır tanklar gönderip gönderemeyeceği konusunda uzun zamandır beklenen bir karar nihayet Berlin’in karşısına çıktı.

ABD’li yetkililer, Washington’un ayrıca bazı tanklarını Kiev’e tedarik etmeye doğru ilerlediğini söyledi.

Salı günü istifa eden veya görevden alınan Ukraynalı yetkililer arasında Kiev, Sumy, Dnipropetrovsk, Herson ve Zaporizhzhia bölgelerinin valileri de vardı. Herson, Zaporizhzhia ve komşu Dnipropetrovsk artık cephe hattı eyaletleriyken, Kiev ve Sumi savaşın başlarında büyük savaş alanlarıydı.

Ayrılanlar arasında bir savunma bakan yardımcısı, bir savcı yardımcısı, Cumhurbaşkanı Volodymyr Zelenskyy’nin ofisinden bir başkan yardımcısı ve iki bölgesel kalkınmadan sorumlu bakan yardımcısı yer aldı.

Yolsuzluk iddiaları

Hepsi olmasa da bazıları yolsuzluk iddialarıyla bağlantılıydı. Ukrayna’nın yolsuzluk ve sallantılı bir yönetim geçmişi var ve milyarlarca dolarlık Batı yardımını güvenilir bir şekilde yönetebileceğini göstermesi için uluslararası baskı altında.

Zelenskyy, bir gecede yayınlanan bir video adresinde, “Bakanlıklar ve diğer merkezi hükümet yapılarının yanı sıra bölgelerdeki ve kolluk kuvvetlerindeki çeşitli düzeylerdeki yetkililerle ilgili – bazıları bugün, bazıları yarın – zaten personel kararları var” dedi.

Zelenskyy’nin yardımcısı Mykhailo Podolyak tweet attı: “Başkan toplumu görüyor ve duyuyor. Ve önemli bir kamu talebine doğrudan yanıt veriyor: herkes için adalet.”

Yüzünde kask ve kamuflaj olan bir adam, kollarını aracın üstünde omuz hizasında tutuyor.
Ukraynalı bir asker Salı günü Ukrayna’nın Zaporizhzhia bölgesinde savaş eğitimi sırasında APC’den dışarı bakıyor. (Katerina Klochko/The Associated Press)

Tasfiye, bir altyapı bakan yardımcısının tutuklanmasından ve jeneratör satın almak için yapılan sözleşmelerden 400.000 ABD doları çekmekle suçlanmasından iki gün sonra gerçekleşti; bu, savaşın 11 ay önce başlamasından bu yana kamuoyuna açıklanan ilk büyük yolsuzluk skandallarından biri.

Savunma Bakanlığı, asker ikmalinden sorumlu Savunma Bakan Yardımcısı Vyacheslav Shapovalov’un, medyanın asılsız yolsuzluk suçlamaları olarak adlandırdığı şeyin ardından güveni korumak için istifa ettiğini söyledi. Bu, bakanlığın askerlere yiyecek için fazla ödeme yaptığına dair bir gazete haberinin ardından geldi, ancak bakanlık bunu yalanladı.

İspanya’da tatil yaptığı için Ukrayna medyasında eleştiri yağmuruna tutulan Başsavcı Yardımcısı Oleksiy Symonenko’nun görevden alınmasına savcılık herhangi bir gerekçe göstermedi. Zelenskyy, yaptığı konuşmada herhangi bir yetkilinin adını vermese de, yurt dışında tatil yapan yetkililere yeni bir yasak getirdiğini duyurdu.

Zelenskyy’nin ofisinin genelkurmay başkan yardımcısı Kyrylo Timoşenko da hiçbir sebep göstermeden kendi istifasını açıkladı. Başkanın 2019 seçim kampanyasının yürütülmesine yardım etmişti ve yakın zamanda bölgesel politikayı denetlemede rol oynamıştı.

Sarsıntı bir dizi duyuruyla ortaya çıkarken, Başbakan Denys Shmyhal bir kabine toplantısında Ukrayna’nın yolsuzlukla mücadele kampanyasında ilerleme kaydettiğini söyledi.

“Ukrayna için çok gerekli olan ve AB ile entegrasyonun ayrılmaz bir parçası olan sistemik, ardışık bir çalışmadır.” dedi.

Başkent sokaklarında, 28 yaşındaki tercüman Serhii Bochkarev bu hamleleri memnuniyetle karşıladı.

“Savaş sırasında yolsuzluk kesinlikle kabul edilemez çünkü insanlar hayatlarını Ruslarla savaşmak ve anavatanı savunmak için veriyorlar” dedi.

Tanklarla ilgili karar zamanı

Polonya’nın, Berlin’den Ukrayna’ya Alman yapımı tanklar ihraç etmek için resmi olarak izin istediğini açıklaması, Almanya Şansölyesi Olaf Scholz’un Ukrayna’yı en iyi nasıl destekleyeceğine dair müttefikler arasındaki ana tartışmada bir kararı ertelemeye devam etmesi için çok az yer bırakıyor gibi görünüyor.

Polonya Başbakanı Mateusz Morawiecki düzenlediği basın toplantısında, “Umarım Almanya’dan bu yanıt çabuk gelir, çünkü Almanlar oyalanıyor, kaçıyor ve anlaşılması güç bir şekilde hareket ediyor.” “Ukrayna’nın kendisini daha geniş bir şekilde savunmasına yardım etmek istemediklerini görüyoruz.”

Bir Alman hükümet sözcüsü, “Yoruşturmaları hak ettikleri aciliyetle ele alacağız” dedi.

İZLE | Polonya, Ukrayna’ya tank göndermeye hazır:

Polonya, Ukrayna’ya muharebe tankları göndermeye hazır olduğunu açıkladı

Polonya, Alman yapımı Leopard tanklarını, Berlin’in üçüncü ülkelere ihracatını yasaklayabilecek bir anlaşmayı yürürlüğe koymayı tercih edip etmemesine bakılmaksızın Ukrayna’ya göndereceğini söyledi.

Bu arada iki ABD’li yetkili Reuters’e ABD’nin M1 Abrams tanklarından bazılarının Ukrayna’ya gönderilmesine karşı çıkmaktan vazgeçiyor göründüğünü söyledi. Abrams, ağır yakıt tüketimi nedeniyle Ukrayna için Leopard’dan daha az uygun görülse de, bu hareket Almanya’yı aynı şeyi yapmaya teşvik edebilir.

Kiev, kuvvetlerine Rus savunma hatlarını aşmak ve doğuda ve güneyde işgal altındaki toprakları yeniden ele geçirmek için ateş gücü ve hareketlilik vermesi gerektiğini söylediği Batı tankları için aylarca yalvardı.

Scholz’un Sosyal Demokratları, Rusya’yı savaşı tırmandırmaya teşvik edebilecek hamlelere ve NATO ittifakının çatışmaya çekilmesi riski olarak gördükleri şeylere karşı temkinli davranarak geri çekildiler.

Avrupa’daki ordular tarafından sahaya sürülen Almanya’nın Leopard’ları, çok sayıda bulunabilen ve konuşlandırılması ve bakımı kolay olan, yaygın olarak en iyi seçenek olarak görülüyor. Ancak Almanya şimdiye kadar kendi leoparlarından herhangi birini taahhüt etme baskısına direndi ve şimdiye kadar müttefiklerinin henüz kendi leoparlarını göndermek için resmi olarak izin talep etmediğini söyledi.

Polonya Savunma Bakanı Mariusz Blaszczak Twitter’da “Almanlar, Leopard 2 tanklarını Ukrayna’ya devretmek için izin talebimizi çoktan aldı.”

“Alman tarafını da Ukrayna’yı Leopard 2 tanklarıyla destekleyen ülkeler koalisyonuna katılmaya davet ediyorum. Bu bizim ortak amacımız, çünkü tüm Avrupa’nın güvenliği tehlikede!”

Alman ordusu genelkurmay başkanı, tank gönderip göndermemenin siyasi bir karar olduğunu söyledi. Üst düzey bir yetkili, seçimin nihayetinde Scholz ve kabinesinde olduğunu söyledi.

Handelsblatt tarafından Berlin’de düzenlenen bir savunma konferansında konuşan dışişleri bakanlığı müsteşarı Tobias Lindner, “Günün sonunda, karar açıkça hükümetin oy birliğiyle, kançılaryada alınacak.” dedi.

Savaşta cephe hatları, her iki taraftaki ağır kayıplara rağmen iki aydır büyük ölçüde yerinde donmuş durumda. Rusya ve Ukrayna’nın saldırı planladıklarına inanılıyor. Ukraynalı bir yetkili, önümüzdeki bahar ve yazın belirleyici olacağını söyledi.

İZLE | Kharkiv’deki bu okul binası derme çatma bir çadırdır:[MEDYA[MEDIA

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Kategoriler SEO
Yorum yapın