Twitter İçin Ödeme Yapmak İstemiyor musunuz? İşte Twitter’dan Daha İyi 5 Alternatif – apk haber

Milyarder Tesla CEO’su Elon Musk’ın yönetime geçmesinden bu yana Twitter biraz karışık. dünyanın en yüksek profilli bilgi ekosistemleri.

Perşembe günü, veri gizliliği, siber güvenlik ve düzenlemelere uyumdan sorumlu üst düzey yöneticilerin bir çıkışının ortasında, şirketin geri kalan çalışanlarını aboneliklerden elde ettiği gelirin en az yarısını getirmenin bir yolunu bulamazsa Twitter’ın ayakta kalamayacağı konusunda uyardı.

Dramanın birçok kullanıcının ayrılmasına neden olup olmadığı net olmasa da – aslında kaosun ön sırasında yer almak bazılarına eğlenceli gelebilir – daha az bilinen siteler Mastodon ve hatta Tumblr yeni (veya yenilenmiş) alternatifler olarak ortaya çıkıyor. İşte bunlardan bazılarına bir göz atın.

(Ah, eğer Twitter’dan ayrılıyorsanız ve tweet geçmişinizi korumak istiyorsanız, profil ayarlarınıza gidip “hesabınız”a ve ardından “verilerinizin arşivini indirin”e tıklayarak indirebilirsiniz.)

MASTODON

Adını soyu tükenmiş bir file benzeyen memeliden alan Mastodon, mavi kuşun ötesindeki yaşamı merak edenlerin öncüsü oldu. Twitter ile bazı benzerlikler paylaşıyor, ancak bazı büyük farklılıklar var – ve sadece tweet versiyonunun resmi olarak “toots” olarak adlandırılması değil.

Mastodon merkezi olmayan bir sosyal ağdır. Bu, tek bir şirkete veya milyardere ait olmadığı anlamına gelir. Aksine, her biri bağımsız olarak çalışan ancak farklı sunuculardaki insanların iletişim kurabilmesi için bağlanabilen bir sunucu ağından oluşur. Mastodon bağışlar, hibeler ve diğer yollarla finanse edildiğinden reklam yoktur.

Mastodon’un beslemesi, tümü insanların bir sitede mümkün olduğunca fazla zaman geçirmesini sağlamak için algoritmalar kullanan Facebook, Instagram, TikTok veya Twitter’ın aksine kronolojiktir.

Mastodon’a kaydolmaya çalışmak biraz göz korkutucu olabilir. Her sunucu ayrı ayrı çalıştırıldığından, önce katılmak istediğiniz sunucuyu seçmeniz, ardından bir hesap oluşturmak için gerekli adımları uygulamanız ve sunucunun kurallarını kabul etmeniz gerekir. Genel ve ilgi alanına ve yere dayalı olanlar var, ancak sonunda gerçekten önemli olmayacak. İçeri girdikten sonra, besleme Twitter’ı anımsatıyor. Yazabilir (en fazla 500 karakter), fotoğraf veya video yayınlayabilir, hesapları takip edebilir ve genel bir genel yayın görebilirsiniz.

Mastodon’un web sitesinde, “Hiçbir milyarder tarafından satın alınamayan ve sahiplenilemeyen bir sosyal medya vizyonu sunuyoruz ve kâr teşvikleri olmadan daha dirençli bir küresel platform yaratmaya çalışıyoruz” diyor.

Şu anda sitenin 1 milyondan fazla kullanıcısı var ve bunların neredeyse yarısı, kurucusu Eugen Rochko’ya göre Musk’ın 27 Ekim’de Twitter’ı devralmasından sonra kaydoldu.

Başka bir seçenek olan Counter Social, kullanıcılar tarafından finanse edilen, reklamsız, kronolojik bir sosyal platform da çalıştırıyor. Yabancı etki operasyonlarını önlemek için Counter Social, Rusya, Çin, İran, Kuzey Kore, Pakistan ve Suriye’ye erişimi engellediğini söylüyor. 80’den fazla dile tek tıklamayla çeviri sunmakla övünür. Web sitesine göre aylık 63 milyondan fazla kullanıcısı var.

KULÜP BİNASI

Hepimiz kilit altındayken ve yüz yüze konuşamazken Clubhouse’u hatırlıyor musunuz? Bu, insanların ilgi alanları hakkında birbirleriyle konuşmasına (konferans araması, podcast veya “sesli sohbet” düşünün) olanak tanıyan taklitçi Twitter Spaces tarafından bir şekilde gölgede bırakılan, yalnızca sesli vızıltı uygulamasıdır.

Bir kez katıldığınızda, Clubhouse teknolojiden profesyonel spora, ebeveynliğe, Siyah edebiyatına ve benzerlerine kadar pek çok konuda sohbet başlatmanıza veya konuşmaları dinlemenize olanak tanır. Gönderi, fotoğraf veya video yok; yalnızca kişilerin profil resimleri ve sesleri var. Sohbetler, bir telefon görüşmesi gibi samimi olabilir veya bir konferans veya sahne röportajı gibi kalın harflerle yazılmış bir konuşmayı dinleyen binlerce insanı içerebilir.

ALT YÖNTEM ve ORTA

Daha uzun okumalar, haber bültenleri ve genel bilgi emilimi için bu siteler belki de 2000’lerin başındaki blog çağına en yakın sitelerdir. Her ikisini de kaydolmadan veya ödemeden okuyabilirsiniz, ancak bazı yazarlar, içerik oluşturucular ve podcast yayıncıları, ödeme yapan aboneler için birinci sınıf içerik oluşturur.

TUMBLR

Neredeyse tamamen ölüme terk edilmiş olan Tumblr, bir şekilde yeniden canlanmanın tadını çıkarıyor gibi görünüyor. Sözler/fotoğraflar/sanat/video sitesi sadık hayran kitlesiyle tanınır ve Taylor Swift gibi ünlülerin öfkeli paylaşımlarına ev sahipliği yapar. 2018’de, son derece görsel ve meme dostu çevrimiçi varlığının büyük bir bölümünü oluşturan ve kullanıcı tabanında büyük bir düşüşe yol açan porno ve “yetişkinlere uygun içeriği” yasakladığında birçok kullanıcıyı kızdırdı.

Katılım basittir ve sosyal medyanın ilk yıllarını özleyenler için siteye kesinlikle retro, rahatlatıcı bir his vardır.

T2 mi TBD mi?

2014’ten 2016’ya kadar Twitter’da çalışmış olan Google emektarlarından Gabor Cselle, daha iyi bir Twitter yaratmaya kararlı. Şimdilik buna T2 diyor ve bunun için satın aldığı Web alan adının – t2.social – 7,16 dolara mal olduğunu söylüyor. Son adı olan veya olmayan T2, şu anda bekleme listesi için kayıt kabul ediyor, ancak sitenin henüz çalışmadığı açık.

“Twitter’ın ne yapacağını ve ne yapacağına nasıl karar vereceğini bulmakta her zaman bir sorunu olduğunu düşünüyorum. Ve bu her zaman aklımın bir köşesindeydi, ”dedi Cselle Associated Press’e. “Pazartesi günü, bunun için gitmeye karar verdim. Bunu gerçekten yapan başka birini görmedim.”

Twitter tarzı metin ve TikTok tarzı videolar bir fikirdir. Cselle bunun işe yaraması için metnin videolar tarafından boğulmaması için gerçekten “güçlendirilmesi” gerektiğini söylüyor.

Cselle, “Bahse girerim, daha iyi bir Twitter veya genel meydan oluşturmak, Twitter’daki eski sorunları çözmekten daha kolay ve verimli olacaktır” diye ekledi.

Elbette fırsatı değerlendiren tek kişi Cselle değil. Örneğin Project Mushroom, “internette güvenli bir yer — aşırı ısınan bir gezegende adalet arayan içerik oluşturucular için topluluk liderliğindeki açık kaynaklı bir ev” planlıyor ve henüz piyasaya sürülmemiş platformuna 25.000 erken kayıt aldığını söylüyor.

Syracuse Üniversitesi’nde profesör olan Jennifer Stromer-Galley, “Bence işler daha da ideolojik platformlara bölünecek ve bazıları ölecek ve ardından önümüzdeki birkaç yıl içinde bazı yeni konsolidasyonların ortaya çıktığını göreceğiz” dedi. sosyal medya.

HABER SİTELERİ

Twitter’ın en değerli özelliklerinden biri, insanların bilgileri saniyeler içinde bulmasına olanak sağlaması olmuştur. Bu sadece bir deprem miydi? Twitter size söyleyecektir. Ya da en azından yaptı.

Twitter’ın yerini alacak mükemmel bir şey olmasa da yerel, ulusal ve uluslararası haberleri takip etmek her zamankinden daha kolay. Hem Apple hem de Google, geniş bir yayın yelpazesinden makaleleri bir araya getiren haber hizmetleri sunar (Apple, daha fazla makaleye erişmenizi sağlayan birinci sınıf bir abonelik hizmeti sunarken, Google önce ücretsiz öyküleri gösterir.) Ayrıca, bir nevi kişisel gibi çalışan Flipboard da vardır. ilgi alanlarınıza göre küratörlüğünü yaptığı dergi.

Elbette, bireysel yayınlara abone olmak (veya AP’nin AP Haberleri gibi ücretsiz bir haber uygulamasını indirmek) de bir seçenektir.

Evet, bazıları için ödeme yapmanız gerekebilir ve hayır, aboneliğinizle birlikte mavi onay işareti almazsınız.

Tüm Son Teknoloji Haberlerini buradan okuyun

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Yorum yapın