Parler, Kanye West ile Satın Alma Anlaşmasını Feshettiğini Açıkladı

Kanye West, Elon Musk’ın izinden gitmeyecek ve kendi sosyal medya platformunu satın almayacak, Parler bugün West ile uygulamanın olası bir satışıyla ilgili müzakereleri sonlandırdığını doğruladı.

Kararın arkasındaki sebep net değil, ancak West son zamanlarda çeşitli medya fırsatlarında tartışmalı görüşlerini paylaşmaya devam etti, bu da onun bir dizi sponsor ve ortaklık anlaşmasını kaybetmesine neden oldu ve net varlığını önemli ölçüde azalttı.

Axios, bu etkilerin bir sonucu olarak West’in mali durumunun Parler anlaşmasının feshedilmesinde en azından bir miktar rol oynadığını bildirdi.

West, ilk olarak Ekim ayında Parler’ı satın alma niyetini açıklamıştı ve o sırada filtrelenmemiş fikirlerini dünyayla paylaşmak için kendi platformunu satın alması gerektiğini söylemişti.

Yıllarca insanlar bu konuyu konuşmuş, bu fikirden söz etmişti ama artık yeterdi.”

Bu duyurudan önceki haftalarda West, ardından hem Instagram’dan hem de Twitter’dan askıya alınmıştı. Saldırgan, anti-Semitik sözler paylaşarak her ikisinin de sınırlarını kasten zorluyor. Bu daha sonra West’i Parler’a yönlendirdi ve Elon Musk’ın Twitter’ı devralmak üzere hareket etmesiyle West, daha özgür ve açık konuşmaya izin vermeye yönelik daha geniş bir geçiş olarak gördüğü şeyde de bir rol oynama fırsatı gördü.

Ama şimdi West yoluna devam ediyor – görünüşe göre 2024 Başkanlık yarışına devam edecek.

West, görünüşe göre, sosyal medya denetleme kurallarının gelecekteki bir reformu için umutlarını Musk’a bağladı.

En azından bunun anlamının bu olduğunu düşünüyorum.

Duyuru, bir ifade özgürlüğü platformu olarak işleyişini sürdürmek için daha sürdürülebilir bir iş modeli geliştirme çabalarını sürdürürken, Parler’ı pek de zor durumda bırakmıyor.

Capitol İsyanlarının ardından, Parler neredeyse tamamen öldürülüyordu. hem Apple hem de Google, uygulamayı ilgili mağazalarından kaldırdı şiddeti ve suçu teşvik eden çok fazla gönderiye izin verdiğini söyledikleri gevşek denetleme politikaları nedeniyle. Amazon daha sonra, kurallarının tekrar tekrar ihlal edilmesi nedeniyle Parler’ı web barındırma hizmetinde barındırmayı da reddetti.

Parler, sonunda, kullanıma sunarak kendini kurtarmayı başardı. ek moderasyon kuralları, her platformun gereksinimleriyle uyumlu olarak, daha sonra çekirdek kullanıcı tabanı arasında bir düzeyde endişeye neden oldu. Parler’ın o zamandan beri belirli gönderileri sansürlediği tespit edildi ve belirli kullanıcıları kaldırmaUygulamaya yönelik daha fazla eleştiriye yol açan ve Elon’un Twitter’ı devralması ve tweet aracılığıyla neyin paylaşılabileceği konusunda daha açık bir yaklaşım vaat etmesiyle, Parler’ın günleri gerçekten sayılı gibi görünüyor, özellikle de Musk uygulayabilirse Twitter’ın yaklaşımında önemli bir değişiklik.

Bu da zorlayıcı olacak. Parler’ın uygulama mağazası politikalarına uygun olarak denetleme yaklaşımını değiştirmesi gerektiği gibi, Twitter’ın da süreçlerini aynı şekilde sürdürmesi gerekecek ve bu da Musk’ın uygulamada daha özgür ve açık konuşmayı etkinleştirme çabasını engelleyebilir.

Elon buna meydan okumak istiyor, ancak yine de, Avrupa ve diğer bölgelerde gelişen kurallar göz önüne alındığında, her zaman gerekli olan bir ılımlılık düzeyi olacak ve bu muhtemelen ifade özgürlüğü savunucularının tercih edeceğini her zaman aşacaktır.

Ve Kanye için, kendi sosyal platformuna sahip olma tutkusu en azından şimdilik rafa kaldırılmış gibi görünüyor.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Yorum yapın