Nisan 2019’un Tekrarı mı? Bitcoin Rallisi Bu Benzerliği Gösteriyor

Zincir üstü veriler, Bitcoin’in Nisan 2019’daki ralliyi anımsatan bir şekilde bu üç temel seviyenin üzerine çıktığını gösteriyor.

Bitcoin Breakout, Nisan 2019 Rallisi ile İlk Benzerlikleri Gösteriyor

Zincir üstü analitik firmasının verilerine göre cam düğüm, BTC, COVID-19 çöküşünden ve 2018-2019 ayı piyasasından bu yana ilk kez üç yatırımcı maliyet bazlı seviyesinin üzerine çıktı. Buradaki ilgili gösterge “gerçekleşen fiyat”tır, “gerçekleşen tavan” kavramını anlamak için öncelikle ona bakmak gerekir.

Gerçekleşen üst sınır, dolaşımdaki arzdaki her bir madeni paranın mevcut BTC fiyatı yerine (normal piyasa değerinin hesaplaması için kullandığı) son hareket ettiği fiyat olarak gerçek değerine sahip olduğunu varsayan, Bitcoin için bir kapitalizasyon modelidir.

Şimdi, gerçekleşen sınırdan, metriği dolaşımdaki toplam madeni para sayısına bölerek bir “gerçekleşen fiyat” elde edilebilir. Gerçekleşen sınır, yatırımcıların madeni paraları satın aldıkları fiyatları (yani maliyet esaslarını) hesaba kattığı için, gerçekleşen fiyat piyasadaki ortalama satın alma fiyatı olarak düşünülebilir.

Bu, Bitcoin’in normal fiyatının bu göstergenin altına düşmesi durumunda, ortalama sahibinin bir kayıp durumuna girdiğinin varsayılabileceği anlamına gelir. Bu gerçekleşen fiyat tüm piyasa için ortalama maliyet esası olmakla birlikte, metrik sadece belirli yatırımcı grupları için de tanımlanabilir.

BTC piyasası iki ana gruba ayrılabilir: kısa vadeli sahipler (STH’ler) ve uzun vadeli sahipler (LTH’ler). Coinlerini son 155 gün içinde satın alan yatırımcılar STH’lere düşerken, bu eşikten önce tutanlar LTH’lere dahil edilir.

İşte son birkaç yıl içinde tüm pazar için ve bu iki tutucu grup için ayrı ayrı Bitcoin gerçekleşen fiyatındaki eğilimi gösteren bir grafik:

Bitcoin Gerçekleşen Fiyat

BTC seems to have broken above all these levels recently | Source: Glassnode on Twitter

Yukarıdaki grafiğin gösterdiği gibi, Bitcoin son rallide daha önce STH maliyet tabanının ve tüm piyasanın gerçekleşen fiyatının üzerine çıktı, bu da ortalama STH’nin ve genel ortalama yatırımcının yeniden kâr elde ettiğini gösteriyor.

Rallinin en son devamında, kripto şimdi 22.400 $ olan LTH maliyet tabanının üzerine çıktı. Bu, her segmentteki ortalama yatırımcının artık yeşilde olduğu anlamına gelir.

Bitcoin en son tüm bu seviyelerin üzerinde bir kırılma gösterdiğinde, parayı bu fiyatların altına kısa bir süreliğine çeken siyah kuğu COVID-19 çöküşünü takip ediyordu.

Benzer bir eğilim, Nisan 2019’da, o döngünün ayı piyasasının sona erdiği ve bir yükseliş geçişinin gerçekleştiği dönemde de oluştu. Şu anda söylemek için erken olsa da, iki ralli arasındaki bu benzerlik, mevcut yarışın da izleyeceği yol hakkında ipucu verebilir.

Fiyat

Bu yazıyı yazarken, Bitcoin geçen hafta %8 artışla 22.900 dolar civarında işlem görüyor.

Bitcoin Fiyat Grafiği

Looks like BTC has been moving sideways in the last few days | Source: BTCUSD on TradingView

Unsplash.com’da Kanchanara’dan öne çıkan görsel, TradingView.com’dan grafikler, Glassnode.com

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Yorum yapın