Montreal bölgesindeki aile, oğluna hokey pistinde ırkçı hakaretler söylenip kavgaya neden olduktan sonra konuşuyor

L’Île-Perrot, Que., ailesi, geçen Cumartesi bir maçta bir Valleyfield oyuncusu tarafından oğullarına ırkçı bir iftira atıldıktan sonra hokeydeki hoşgörüsüzlüğü kınıyor.

Çocuğun babası Dwight Chase, “Açıkçası ilk olduğunda, çocuklarınızı bu tür şeylerden korumaya çalıştığınız için ilk duygu katıksız öfke” dedi.

L’Île-Perrot Midget A U18 takımında oynayan Aiden Chase, takımı Valleyfield’ı 3-1 yendiğinde, bir oyuncu ona N kelimesini söyleyene kadar zirvedeydi.

İhlal, oyunun puan kartına kaydedildi. Ceza tipik olarak beş maçlık bir uzaklaştırmadır.

16 yaşındaki oyuncu, “Çoğunlukla şok oldum ve üzüldüm. Bu yüzden ilk tepkim arkamı dönüp buzdaki çocukla yüzleşmek oldu” dedi.

“Bu, bunun nasıl olduğu konusunda zihnimi açtı ve bu sıklıkla olabilen bir şey.”

Buzda bir arbede çıktı ve L’Île-Perrot yardımcı antrenörü Jason McCaig, onu ayırmaya çalışırken itildi.

İZLE | Hokey koçu yardımcısı L’Île-Perrot kavgayı ayırmaya çalışıyor:

Quebec hokey antrenörü buza itildi

L’Île-Perrot, Que.’deki bir cücenin antrenörü, Valleyfield takımından bir oyuncunun bir oyuncusuna ırkçı bir hakaret demesi üzerine araya girdikten sonra itildi.

McCaig, bunun bir Valleyfield oyuncusunun buzda Aiden’a karşı ilk kez ırkçı bir hakarette bulunmadığını söyledi.

“Aiden’ın yedek kulübesine kaydığını ve ‘Aman Tanrım, bir daha olmasın’ dediğini duyduğumda aklımdan geçen ilk şey şu oldu” dedi.

“Sezonun başlarında, Valleyfield ile oynanan ilk maçta aynı sorun yaşandı ve ne yazık ki bu sözleri duyan bir hakem yoktu.”

Koç kavgada yaralandı

McCaig kavganın çıktığını görünce oyuncularını hemen buzdan indirmeye karar verdi.

McCaig, oyuncularını dışarı çekmeye başladığında, diğer takımın koçunun kendisine doğru geldiğini görmediğini söyledi – tek bildiği, birkaç dakika sonra “buzdan aşağı uçmak” olduğuydu. İtildiğini ve darbenin kalçasında derin bir morarma ve ezik bıraktığını söylüyor.

CBC, Valleyfield koçunun eviyle temasa geçti ancak eşi olay hakkında yorum yapmak istemediklerini söyledi.

Baş antrenörle birlikte soyunma odalarına dönerken McCaig, Valleyfield oyuncularının ebeveynlerinin meslektaşına bir çöp tenekesi kapağı fırlatarak kafasına vurduğunu söylüyor.

McCaig, diğer ebeveynlerin L’Île-Perrot oyuncularıyla alay ettiğini ve onlarla dövüşmek istediğini söyledi.

Buz pateni pistinin önünde poz veren siyah bir ceket giyen Jason McCaig.
Jason McCaig, bir arbede başladığında oyuncularını buzdan indirmeye çalıştığını ancak bunun yerine yere yığıldığını bulduğunu söylüyor. (John Ngala/CBC)

Kısa bir süre sonra gelen polisi arayarak her iki ekibin de ifadelerini aldı.

McCaig daha sonra oyunu çevrimiçi olarak yayınlayan bir video kameradan görüntüler aldı. polis merkezine götürerek kendisini ittiği iddia edilen teknik direktör hakkında suç duyurusunda bulundu. Sûreté du Québec (SQ), olayla ilgili bir dosya açtı.

SQ, devam eden soruşturmalar hakkında yorum yapamayacağını söyledi.

McCaig, “Dürüst olmak gerekirse, koçluk yaptığım 13 yılda böyle bir şey görmedim” dedi.

‘İlerlemeye devam ediyorlar’

Cumartesi günkü olaylarla sarsılmış olsalar da, Aiden ve ailesi yaklaşan turnuvaları kazanmak için çalışmaya devam etmeye hazır.

Aiden, “İlk başta canımı yaktı ama sonra üstesinden geldim,” dedi. “Sadece, sevdikleri spordan zevk almaya çalışan diğer insanlar için gelecekte bu tür şeyler olmasın diye sesimi duyurmanın bir yolunu bulmak istiyorum.”

Annesi Laurie Philipps, ertesi gece L’Île-Perrot’un tekrar oynadığını ve takımın bir galibiyet daha aldığını söyledi.

Philipps, “Aiden’ın etrafındaki herkesin desteğini hissettiğini düşünüyorum. İlerlemeye devam ediyorlar,” dedi.

Etrafında bir baba ve bu zorlukların üstesinden gelmesine yardımcı olabilecek bir ekiple çevrili olduğu için minnettarım.”

Laurie Philipps, Aiden Chase ve Dwight Chase bir arenada tribünlerin önünde duruyorlar.
Aiden Chase’in ailesi hokeydeki hoşgörüsüzlüğe karşı çıkıyor. Sporun herkes için olması gerektiğini söylüyorlar. (John Ngala/CBC)

Chase de aynı fikirde ve en önemli şeyin oğlunun hokey sevgisini canlı tutmak olduğunu söylüyor.

“Korkunun bizim için hiçbir şeyi mahvetmesine izin vermemeye karar verdik. Korkmamaya karar verdik. Orada olacağız. Aynı derecede gürültülü, neşeli ve mutlu olacağız” dedi.

“Sözlerine rağmen kimsenin gelip mahvetmesine, oyunun sevgisini ve masumiyetini almasına izin vermeyeceğiz.”

Her iki takımı temsil eden Fédération Québecoise de Hockey sur Glace Région du Lac St Louis, “bunlar gençlerimize iletmek istediğimiz jestler ve değerler değil” dedi.

Açıklamada, “Hokey, diğer şeylerin yanı sıra, dostluk ve saygı değerlerini savunan, herkesin gelişip sağlıklı bir şekilde başarabileceği kapsayıcı bir spordur” denildi.

Bir komitenin oyuncularla görüşeceğini söyleyerek herhangi bir disiplin cezası hakkında yorum yapmayı reddetti.

Ancak McCaig, hokey kültürünü daha fazla kabul görmeye doğru kaydırmak için zorlamaya kararlı ve son birkaç yılda sporda ortaya çıkan çok sayıda ırkçılık ve ayrımcılık raporuna işaret ediyor.

“Her zaman daha fazlasını yapabiliriz ve bundan kazanmaya çalıştığımız şey de bu, insanları eğitmek. Bir kişinin gözlerini açıp bu konudaki düşüncelerini değiştirirsek, kazandık” dedi.

“2022’deyiz, 1940’ta değiliz. Bunun olmasına izin verilmemeli.”


Siyah Kanadalıların deneyimleri hakkında – Siyah karşıtı ırkçılıktan Siyah topluluk içindeki başarı öykülerine kadar – daha fazla hikaye için, Siyah Kanadalıların gurur duyabilecekleri bir CBC projesi olan Kanada’da Siyah Olmak’a bakın. Daha fazla hikayeyi buradan okuyabilirsiniz.

(CBC)
Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Yorum yapın