Meta, Sahte Araştırmadan Alıntı Yapıldıktan Sonra Yapay Zeka Botunu Kaldırmaya Zorlandı – apk haber

Meta, yapay zeka (AI) botu sahte araştırma makalelerine atıfta bulunmakla suçlandığından yeni sorunlarla karşı karşıya. İnsanlardan gelen şikayetler üzerine Meta, Galactica adlı AI Botunu çevrimdışı duruma getirmek zorunda kaldı.

Raporlara göre Meta, botu 106 milyar token bilimsel metin ve açık erişimli veri kullanarak eğittikten sonra geliştirdi. Birçok kişi, Galactica tarafından yayınlanan sahte araştırma örneklerinden alıntı yaptı; bu, Meta’nın son birkaç ayda şirketin karşılaştığı tüm zorluklardan sonra kesinlikle ihtiyaç duymadığı bir baş ağrısıydı.

AI Bot ile ilgili diğer endişe verici kısım, sahte çalışmalar yaratması, ancak bir şekilde bunları gerçek araştırmacılara atfetmeyi başarmasıdır.

Meta, AI Bot’u bu ayın başlarında piyasaya sürdü ve piyasaya sürülmesinden birkaç gün sonra şirket onu kaldırmak zorunda kaldı. Meta’daki Yapay Zeka Bilimcisi Yann LeCunn, bu tweet’i paylaşarak insanların bir şekilde tüm amacını yanlış anlamış olabileceğini öne sürdü.

AI Bot’un artık sıradan bir eğlence için kullanılamayacağı gerçeğinden bahsediyor. Bu kısım, Meta’nın AI Bot olarak bilinen bir şey için net bir yol çizmesi gerektiğini öneren toplulukla açıkça iyi gitmedi. Bir tarafta Meta var, Google ise sektörü gerçekten dönüştüren yapay zeka oluşturmaya devam ediyor.

Google, deneysel yapay zeka (AI) sohbet robotunu herkesin kullanımına açtı ve artık şirketin tartışmalı dil modelinde eğitilmiş yapay zeka güdümlü botla sohbet etmek için kayıt olabilirsiniz.

Google, LaMDA (Diyalog Uygulamaları için Dil Modeli) modelinin erken önizlemelerinin “yanlış veya uygunsuz içerik gösterebileceği” konusunda zaten uyardı. gelişmekte olan yapay zeka teknolojisi.

Bu, Meta’daki insanların açıkça kaçınmak isteyeceği başka bir manşet haberi. Ne de olsa şirket, daha şimdiden kasabada konuşulan bir konu haline geldi, şimdi 10.000’den fazla çalışan düşük gelir projeksiyonları gerekçe gösterilerek işten çıkarıldı. Buna ek olarak, kötü oluşturulmuş bir video oyununa benzediğini söyleyen Xbox CEO’su da dahil olmak üzere her köşeden sorularla karşı karşıya olan metaverse’iniz var.

Tüm Son Teknoloji Haberlerini buradan okuyun

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Yorum yapın