Kremlin’in eski yardımcısı, Brittney Griner’ın “Ölüm Taciri” ile takasında “Putin, Biden’ı geride bıraktı” dedi

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in eski bir danışmanı Perşembe günü yaptığı açıklamada, Moskova’nın WNBA yıldızı Brittney Griner’ı hüküm giymiş silah tüccarı Viktor Bout için ABD’ye geri gönderen mahkum takasından daha iyi olduğunu söyledi.

Sergei Markov, Telegram kanalında uzun bir gönderide “Putin, Biden’ı geride bıraktı” diye yazdı.

Markov, Griner’ı “mükemmel bir atlet” ve “basit bir kız” olarak nitelendirdi, ancak bu Maç Rusya için daha önemliydi. Rusya ile ABD arasındaki esir takasının Moskova’nın lehine olması gerektiğini de sözlerine ekledi.

GOP, RUSYA’DA BULUNAN PAUL WHELAN İÇİN BRITTNEY GRINER ANLAŞMASINI ALDATIYOR: ‘ÜNLÜLER GAZİLERDEN YOKSA MI?’

“Ama Batılılarla mübadele ilkesi böyle olmalı” diye yazdı. “Her zaman bizim lehimize.”

WNBA yıldızı ve iki kez Olimpiyat altın madalyası sahibi Brittney Griner, 4 Ağustos 2022'de Moskova, Rusya'nın hemen dışındaki Khimki'deki bir duruşmanın ardından mahkeme salonundan çıkarılırken. Perşembe günü, hüküm giymiş uluslararası bir silah olan Viktor Bout karşılığında serbest bırakıldı. satıcı.

WNBA yıldızı ve iki kez Olimpiyat altın madalyası sahibi Brittney Griner, 4 Ağustos 2022’de Moskova, Rusya’nın hemen dışındaki Khimki’deki bir duruşmanın ardından mahkeme salonundan çıkarılırken. Perşembe günü, hüküm giymiş uluslararası bir silah olan Viktor Bout karşılığında serbest bırakıldı. satıcı.
(AP Fotoğrafı/Alexander Zemlianichenko, Dosya)

32 yaşındaki Griner, serbest bırakılmadan önce yaklaşık 10 aydır Rusya’da gözaltında tutuluyordu. Rus yetkililerin valizinde kenevir yağı içeren elektronik sigara kartuşları olduğunu söylemesinin ardından 17 Şubat’ta Moskova’daki Sheremetyevo Havalimanı’nda gözaltına alındı.

4 Ağustos’ta Griner, ağrıları için kendisine esrar reçete edildiğini ve istemeden paketlendiğini savunarak suçunu kabul ettikten sonra dokuz yıl hapis cezasına çarptırıldı. Cezası Ekim ayında onaylandı ve daha sonra bir ceza kolonisine nakledildi.

BRITTNEY GRINER’IN RUSYA’DAN SERBEST BIRAKILMASI, EŞİ CHERELLE’İ “DUYGULARA BAĞLI” BIRAKTI

Bout, eski Sovyet dönemi kargo uçaklarından oluşan bir filoyu Afrika’daki çatışmaların yoğun olduğu sıcak noktalara götürmekle ilgili kötü şöhretinden dolayı “Ölüm Tüccarı” olarak bilinir. İlişkileri, Nicolas Cage’in “Savaşın Efendisi” filmine ilham kaynağı oldu.

Rus silah tüccarı Viktor Bout, 2010 yılında Bangkok'taki Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmaya gelirken polisler tarafından eşlik ediliyor.

Rus silah tüccarı Viktor Bout, 2010 yılında Bangkok’taki Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmaya gelirken polisler tarafından eşlik ediliyor.
(Getty Images aracılığıyla CHRISTOPHE ARCHAMBAULT/AFP)

2008’den beri ABD’de gözaltındaydı ve 2011’de Amerikalıları öldürmek için silah satmaktan suçlu bulundu. Serbest bırakıldıktan sonra 25 yıllık federal hapis cezasını çekiyordu.

BIDEN, BRITTNEY GRINER TAKASI İLE İLGİLİ AÇIKLAMALARINDA RUS SİLAH TACİRCİSİ VİKTOR MÜCADELESİNDEN Bahsetmiyor

Başkan Biden Perşembe günü yaptığı açıklamada, “Brittney yakında sevdiklerinin kollarına dönecek ve başından beri orada olması gerekirdi.” dedi. “Bu, uzun süredir üzerinde çalıştığımız bir gün. Serbest bırakılması için baskı yapmaktan hiç vazgeçmedik.”

Casuslukla suçlanan ve Aralık 2018'de Rusya'da tutuklanan eski bir ABD denizcisi olan Paul Whelan, 15 Haziran 2020'de Moskova'da kararını duymayı beklerken sanıkların kafesinde duruyor.

Casuslukla suçlanan ve Aralık 2018’de Rusya’da tutuklanan eski bir ABD denizcisi olan Paul Whelan, 15 Haziran 2020’de Moskova’da kararını duymayı beklerken sanıkların kafesinde duruyor.
(Fotoğraf: KIRILL KUDRYAVTSEV/AFP, Getty Images aracılığıyla)

FOX HABER UYGULAMASINI İNDİRMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Eski Denizci Paul Whelan, Dışişleri Bakanlığı’nın casusluk suçlamasıyla yasadışı bir şekilde gözaltına alındığını iddia etmesine rağmen, Rusya’da hala tutulduğu için takas çok eleştirildi.

Griner, Rusya’da hüküm giyip hapse atılmadan önce, İstiklal Marşı’nın WNBA maçlarında protesto edilmesi çağrısında bulundu.

Fox News’den Ryan Gaydos bu habere katkıda bulundu.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Yorum yapın