Kanye West’in Parler’ı Satın Alma Anlaşması Ortaya Çıktı

SAN FRANCISCO – Antisemitik yorumlarla tanınan rapçi ve moda tasarımcısı Kanye West, Perşembe günü yaptığı açıklamada, kendisini ifade özgürlüğü için bir platform olarak faturalandıran ve sağcı izleyiciler arasında popüler olan sosyal medya hizmeti Parler’ı artık satın almadığını söyledi.

Ye olarak adlandırılan Bay West, Instagram ve Twitter’ın platformlarda paylaştığı antisemitik yorumlara yanıt olarak hesaplarını kısıtlamasından günler sonra, Ekim ayında açıklanmayan bir meblağ karşılığında Parler’ı satın almayı kabul etti. Anlaşma, Ye’yi Twitter’ı satın alan Elon Musk ile birlikte bir sosyal medya şirketine sahip olacak önde gelen isimler olarak kurdu ve onlara platformlardaki konuşmalarla ilgili görüşlerini ifade etmeleri için kişisel satış noktaları sağladı.

Ancak bir Parler sözcüsü, Ye’nin Parler için yaptığı anlaşmanın Kasım ayı ortasında çöktüğünü söyledi. Parlement Technologies’in sahibi olduğu sosyal medya hizmeti, Ye’ye yapılan satışın neden ilerlemediğini belirtmedi.

Bir Parler sözcüsü yaptığı açıklamada, “Parlement Technologies, şirketin Ye ile Parler’ın satış amacını feshetmek için karşılıklı olarak anlaştığını doğruladı” dedi. Parler’ın “canlı topluluğumuz için platformun gelişimi ve büyümesi için gelecekteki fırsatları takip etmeye devam edeceğini” de sözlerine ekledi.

Yorum için size hemen ulaşılamadı.

Ekim ayında Ye, muhafazakar seslerin duyulmasını sağlamak için Parler’ı kullanacağını söyledi. “Muhafazakar görüşlerin tartışmalı kabul edildiği bir dünyada, kendimizi özgürce ifade etme hakkına sahip olduğumuzdan emin olmalıyız” dedi.

O zamandan beri Ye, antisemitik mesajlar göndermeye devam etti. Adidas da dahil olmak üzere birçok moda markası, bu gönderiler nedeniyle onunla anlaşmalarını bozdu.

Perşembe günü Ye, Infowars komplo yayıncısı Alex Jones tarafından sunulan ve Ye’nin Adolf Hitler’i övdüğü bir podcast’e çıktı.

Ye, eski Başkan Donald J. Trump ile Mar-a-Lago’daki evinde yemek yedikten yaklaşık iki hafta sonra gerçekleşen röportajda, “Her insan, özellikle Hitler, masaya getirdiği bir değere sahiptir” dedi. açık sözlü bir antisemit ve Holokost inkarcısı olan Nick Fuentes tarafından.

Ye’nin Twitter hesabındaki kısıtlamalar geçen ay kaldırıldı. Sosyal medya hizmetini satın almasını tamamlayan Bay Musk tarafından platforma tekrar hoş geldiniz.

Bay Musk, platforma döndükten sonra Ye’nin ilk tweet’lerinden birine yanıt verdi. İleti Ye’nin adıyla oynayan: “Nefret ettiğin şeyi öldürme, sevdiğini kurtar.”

Ye, Twitter’a dönüşünü sık sık hizmete mesaj göndererek kutladı. “İlk değişikliği seviyorum!” o tweet attı Perşembe günü. “İsa’ya Elon’un gerçek olması için dua ediyorum…”

Parler hakkındaki hesabı son günlerde büyük ölçüde atıl durumda. Ye’nin Parler’daki son gönderisi, başka bir başkanlık seçimini ima eden “#YE24” hashtag’ini paylaştığı bir hafta önceydi. (2020’de ülkenin en yüksek makamı için yapılan bir teklif sırasında, birçok eyalette oy pusulasında görünmek için son tarihi kaçırdı ve yalnızca yaklaşık 60.000 oy aldı.)

2018 yılında hayata geçirilen ve merkezi Nashville’de bulunan Parler, alternatif ve her şeye uygun bir sosyal medya sitesi olarak biliniyor. Sağcı görüşlere sahip oldukları için ana akım platformlarda sansürlendiklerini söyleyenler arasında popüler hale geldi. Sağcı aktivist ve varis Rebekah Mercer tarafından desteklenen Parler, bir zamanlar Apple’ın App Store’unda en çok indirilen uygulamaydı, sıkı içerik kurallarına karşı direncini bir satış noktasına dönüştürdü ve bu süreçte Bay Trump’ın milyonlarca hayranını kendine çekti.

Geçen yıl, Apple, Amazon ve Google, Parler’ı, uygulamanın 6 Ocak’ta Capitol Hill’deki isyan sırasında şiddet çağrılarına ev sahipliği yapmasının ardından platformlarından çıkardı. Apple ve Google daha sonra siteyi uygulama mağazalarına geri yükledi, ancak site geniş bir kullanıcı tabanını sürdürmekte zorlandı.

Parler, Eylül ayında Google’ın Play Store’una geri döndüğünde, Parler’ın pazarlama müdürü Christina Cravens yaptığı açıklamada, “Parler, günümüz kültüründe nefret ve bölücülük sorunlarını ele almanın en iyi yolunun daha fazla konuşmaya izin vermek olduğuna inanıyor, daha azına değil. , farklı düşünenlerle hemfikir olduğumuz şartlarda iş yapmaktan hala mutluluk duyuyoruz.”

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Yorum yapın