Kabil’deki gizli okul, Afgan kızlarını Taliban’la başa çıkmak için psikolojik araçlarla donatıyor

UYARI: Bu hikaye üzücü detaylar içermektedir.

Afganistan’ın yönetici hükümeti olan Taliban, genç kızların 6. sınıftan sonra eğitimlerine devam etmelerine izin vermiyor. Ancak başkent Kabil’deki bir öğretmen, gizli bir okulda öğrencilerine tiranlıkla nasıl başa çıkacaklarını öğretiyor.

CBC News’in güvenliği için soyadını açıklamayan Sahar, kızlara matematik, fen bilimleri ve coğrafya öğreten meslektaşlarından farklı. Sınıfında psikoloji okuyorlar ve grup danışmanlığına katılıyorlar.

Sahar, “Onlara hayatlarını nasıl kontrol edeceklerine dair bazı teknikler öğretiyorum” dedi. Hiçbir Şey Yabancı Değil Ev sahibi Tamara Khandaker.

Hiçbir şey Yabancı değil28:19Afganistan’da kızlar için gizli bir okulun içinde

Ağustos 2021’de Taliban’ın Afganistan’da iktidarı ele geçirmesinden bu yana, ülkede kadınların hak ve özgürlüklerine yönelik baskılar yaşanıyor. Başlangıçta bir kadının okuma ve çalışma hakkının korunacağına dair söz vermesine rağmen, Taliban kadınları kamusal yaşamdan fiilen yasaklayan politikalar çıkardı. Kızların 6. sınıftan sonra eğitimlerine devam etmelerine izin verilmiyor. Afgan kadınları kısıtlamaları geri çekti ve bu hafta Nothing is Foreign’de bir kadının direniş öyküsünü dinliyoruz. Güvenliği için soyadını vermediğimiz Sahar, Kabil’de gizli bir kız okulunda 7-12. Sınıflarda öğretmenlik yapıyor. Eşlik eden: Obaidullah Baheer, Afganistan Amerikan Üniversitesi’nde öğretim görevlisi.

Sahar üniversitede eğitim psikolojisi okudu. Ancak Taliban 2021’de Afganistan’ın kontrolünü yeniden ele geçirdiğinde hayatı tamamen değişti. İşini kaybetti ve birçok arkadaşı ülkeden kaçtı ya da gözaltına alındı.

Amerikalı psikiyatr Dr. William Glasser’ın 1965 tarihli gerçeklik terapisi modelinin bir parçası olan seçim teorisini keşfettiği zamandı.

Gerçeklik terapisi, davranışları seçimler olarak gören bir danışmanlık şeklidir. Bu seçimler, beş temel insan ihtiyacını karşılama girişimleridir: hayatta kalma; özgürlük; eğlence; güç; ve sevgi ve aidiyet.

Sahar, “Bu teori yeniden mutlu olmama yardımcı oldu” dedi. “Bu yüzden bu kızlara yardım etmenin çok … olumlu ve iyi bir yol olduğunu düşündüm, çünkü başkalarını değiştiremeyiz. Toplumu değiştiremeyiz. Dışarıda olanı değiştiremeyiz ama zihniyetimizi değiştirebiliriz.”

Gizli okul yürütmenin riskleri

Sahar’ın sınıfında 75 ila 80 kız var, hepsi de 6. ve 12. sınıflar arasında ve haftada bir kez zihinlerini nasıl yatıştıracaklarını öğrenmek için bir halının üzerine oturuyorlar.

meydan okuyorlar Taliban yasağı Destekleyici bir konut mahallesindeki bir evde, gizli okula ihtiyatlı bir şekilde devam ederek eğitimlerine. Önlem olarak kızlar malzemelerini bile getirmiyorlar – kitap, kalem veya kağıt yok.

Bir duvara bantlanmış renkli bir duvar resmi, bir psikoloji dersiyle ilgili etiketlerle bir dağın ve bir ağacın üzerinde parlayan güneşi tasvir ediyor.
Afganistan’ın Kabil kentindeki genç kızlar için gizli bir okulda psikoloji dersi sırasında yapılmış bir çizim. (Fotoğraf kredisi verilmedi)

Eğer hükümet okulu keşfederse ve bu derslerin verildiğini kanıtlarsa, dahil olan herkes gözaltına alınma riskiyle karşı karşıya kalacaktı.

Sahar, korkularına rağmen öğrencilerine akıl hocalığı ve duygusal destek sağlıyor.

Ailelere maddi yük

Bu öğrencilerin psikolojik stresi şiddetlidir. Sahar, öğrencilerinden birinin evinde ailesini doyuracak kadar yiyeceği olmadığını söyledi. Kıza o kadar çok acı verdi ki intihar etmeyi düşündü.

“‘Kendimi öldürmememin tek nedeni [was] Bana herhangi bir sorunum olursa gelip seninle paylaşabileceğimi söylediğini söyledin” diyen Sahar, öğrencisinin sözlerini hatırladı.

Öğretmen, öğrencisini soru sormaya ve alternatifler aramaya teşvik etti. Birkaç hafta sonra öğrencinin kendini daha iyi hissettiğini gördü.

“Yoksulluğu bitiremeyeceğini anladı. Ekmeği bir yerden yapamıyor. [can I] bunu onun için getir…. En azından [with] bu teknikler… annesiyle, kız kardeşiyle, babasıyla iyi ilişkiler kurabiliyordu.”

Taliban’ın yeniden dirilişinden bu yana Afganistan’da yiyecek bulmak zorlaştı. ABD ve müttefikleri, Taliban’la etkileşime yönelik uluslararası politikalar nedeniyle halkın yıllardır bel bağladığı ülkeye yönelik fon ve yardımı askıya aldı.

Ekonomik yaptırımlar, grubu kadınlara ve kızlara yönelik muamelesinden dolayı cezalandırmayı amaçlıyor, ancak daha geniş Afgan nüfusu ciddi bir insani krizle karşı karşıya kaldı.

Bir öğrenciyle çiçek paylaşan bir öğretmenin çiziminin yer aldığı bir kağıdı tutan el.
Sahar’ın psikoloji sınıfındaki bir öğrenci ona bu çizimi hediye etti. (Fotoğraf kredisi verilmedi)

Sahar, “Afganistan’a daha fazla yaptırım uygulamak yalnızca ülkeye zarar verir” dedi.

24 milyon insani yardıma muhtaç: Kızıl Haç

Associated Press’e verdiği röportajda Kasım ayında, Uluslararası Kızıl Haç Komitesi’nden üst düzey bir yetkili olan Martin Schuepp, Afganistan nüfusunun yarısının – veya 24 milyon insanın – insani yardıma ihtiyacı olduğunu söyledi. Önümüzdeki aylarda yaşam koşulları kötüleşirken daha fazla Afgan’ın hayatta kalma mücadelesi vereceğini de sözlerine ekledi.

Afganistan Amerikan Üniversitesi’nde öğretim görevlisi olan Obaidullah Baheer, şunları söyledi: Hiçbir şey Yabancı değil uluslararası toplumun Taliban’la bir araya gelip güven inşa etmesi halinde avantaj sağlayabileceğini.

Baheer, Batı yaptırımlarının etkisi hakkında, “Uluslararası toplumun politikaları, ortada kalmış Afganları umursamadı.” “Evet, elbette, Afgan para birimini ve ekonomiyi serbest düşüşten kurtarmak için para uçuruyorlar, ama sonra [the Taliban are] milyarlarca dolarlık rezerve sahip.”

Baheer, “Taliban da suçlanacak, çünkü politikaları daha fazla mesafeye ve angajmana, daha fazla izolasyona yol açtı” dedi. “Bu sadece bir kısır döngü.”

Bu arada Sahar, ortaya çıkma korkusuna rağmen kızların zorluklarla baş etmelerine yardımcı olmak için psikoloji dersleri vermeye devam ediyor.

Sahar, “Durumdan korkuyor ve korkuyoruz ama değerlerimizle yaşıyoruz” dedi. “Ve değerlerinizle yaşadığınızda, bazı sonuçları olacağını kabul etmelisiniz.”


Siz veya tanıdığınız biri mücadele ediyorsa, buradan yardım alabilirsiniz:

Bu kılavuzdan Bağımlılık ve Ruh Sağlığı Merkezi Endişelendiğin biriyle intihar hakkında nasıl konuşacağını özetliyor.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Kategoriler SEO
Yorum yapın