İşte Apple’ın iPhone’lar için SOS Acil Durum Uydu Özelliğine Ne Kadar Harcadığı – apk haber

Apple, ABD ve Kanada’da “bu ayın sonlarında” piyasaya sürülecek olan iPhone 14 modelleri için uydu aracılığıyla Acil SOS’u destekleyen kritik altyapıyı geliştirmek için 450 milyon dolar yatırım yaptı.

Yeni hizmet sayesinde, iPhone 14 ve iPhone 14 Pro modelleri doğrudan bir uyduya bağlanarak, Wi-Fi ve hücresel kapsama alanı dışındayken acil durum servislerine mesaj gönderebilecekler.

Apple’ın COO’su Jeff Williams yaptığı açıklamada, “Uydu aracılığıyla Acil SOS, Amerikan yaratıcılığının ve teknolojisinin nasıl hayat kurtarabileceğinin mükemmel bir örneğidir” dedi.

“Bu hizmetin ABD’nin önde gelen şirketleri tarafından etkinleştirilmesinden ve kullanıcılarımızın ihtiyaç halinde acil durum hizmetlerine hala ulaşabileceklerini bilerek şebeke dışı alanları keşfedebilmelerinden gurur duyuyoruz” diye ekledi.

Finansmanın çoğu, ABD merkezli küresel bir uydu hizmeti olan Globalstar’a gidiyor. Bir rapora göre, Apple’ın yatırımı Globalstar’ın uydu ağında ve yer istasyonlarında önemli iyileştirmeler sağlayarak iPhone 14 kullanıcılarının şebeke dışındayken acil servislere bağlanabilmelerini sağlıyor.

Globalstar İcra Kurulu Başkanı Jay Monroe, “Uydu üzerinden doğrudan iPhone’a Acil SOS’un başlatılması, uydu iletişiminde nesiller boyu süren bir ilerlemedir ve Globalstar’ın uydularının ve spektrum varlıklarının hayat kurtarmada merkezi bir rol oynayacak olmasından gurur duyuyoruz” dedi.

Bir iPhone kullanıcısı uydu isteği yoluyla Acil SOS yaparsa, mesaj Globalstar’ın alçak dünya yörüngesindeki 24 uydusundan biri tarafından alınacaktır.

Mesaj daha sonra uydudan dünyanın her yerindeki kilit noktalarda bulunan özel yer istasyonlarına iletilir.

Raporda, bir yer istasyonu bir metin mesajı aldığında, mesajı yardım gönderebilecek acil durum servislerine veya yerel acil durum servislerinin metin mesajlarını alamaması durumunda Apple tarafından eğitilmiş acil durum uzmanlarının bulunduğu bir aktarma merkezine yönlendireceğini söyledi.

Tüm Son Teknoloji Haberlerini buradan okuyun

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Yorum yapın