ISRO, Oceansat-3 ve 8 Nano Uydulu PSLV-C54’ü 26 Kasım’da Fırlatacak – apk haber


Bengaluru, 20 Kasım: Hindistan Uzay Araştırma Örgütü, 26 Kasım’da Sriharikota uzay limanından Oceansat-3 ve biri Bhutan’dan olmak üzere sekiz nano uydu ile PSLV-C54/EOS-06 görevini başlatacak.

Merkezi burada bulunan ulusal uzay ajansı, fırlatmanın Cumartesi günü saat 11.56’da (rpt 11.56 am) planlandığını söyledi.

Roketteki yolcular hakkında sorulan üst düzey bir ISRO yetkilisi Pazar günü PTI’ye şunları söyledi: “EOS-06 (Oceansat-3) artı sekiz nano uydu (Pixxel’den BhutanSat, ‘Anand’, Dhruva Uzayından Thybolt iki sayı ve Astrocast – dört) Spaceflight ABD’den gelen sayılar).

Hindistan uzay ajansı, roketi LVM3’ün kritik kriyojenik motorunu test ederek Ocak 2023’te İngiltere merkezli Network Access Associated Ltd’nin (OneWeb) bir sonraki 36 uydu setini fırlatmak için hazırlanıyor.

İlk set 36 uydunun yörüngeye çıkışı, 23 Ekim’de Andhra Pradesh’teki Sriharikota roket limanından Jeosenkronize Uydu Fırlatma Aracı MkIII (GSLV MkIII) olarak da bilinen LVM3 roketi ile başarıyla gerçekleşti.

Hindistan Uzay Araştırma Örgütü’ne (ISRO) göre, bir CE-20 motorunun uçuş kabul sıcak testi, Mahendragiri’deki ISRO Propulsion Complex’in Yüksek İrtifa Test tesisinde 25 saniye süreyle başarıyla gerçekleştirildi.

ISRO, bu motorun bir sonraki 36 adet OneWeb India-1 uydu setinin fırlatılması için tanımlanan LVM3-M3 görevi için tahsis edildiğini söyledi.

LVM3 aracının kriyojenik üst aşaması (C25 aşaması), sıvı oksijen ve sıvı hidrojen (LOX-LH2) itici gaz kombinasyonu ile çalışan bir CE-20 motorla çalıştırılır. Bu motor, vakumda 186,36 kN nominal itme gücü geliştirir.

Uçuş kabul testinin ana hedefleri, donanımın bütünlüğünü doğrulamak, alt sistemlerin performansını değerlendirmek ve uçuş operasyonu için motor ayarı için görev gereksinimleri parametrelerini karşılamak üzere motoru ayarlamaktı.

(Ajanslar için girdiler)

Tüm Son Teknoloji Haberlerini buradan okuyunSource link

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Yorum yapın