ISRO, LVM3 Roketinin Taşıma Kapasitesini 450kg Artırdı – apk haber

Hindistan Uzay Araştırma Kurumu (ISRO), Hindistan uzay ajansının, kriyojenik motoru CE20’nin ilave itici gaz yüklemesiyle LVM3 (GSLV MkIII) roketinin taşıma kapasitesini 450 kg artırdığını söyledi.

ISRO’ya göre, LVM3 için yerli olarak geliştirilen CE20 kriyojenik motor, 9 Kasım’da ilk kez 21,8 tonluk yükseltilmiş itme seviyesinde başarılı bir sıcak teste tabi tutuldu.

Bu, ilave itici gaz yüklemesiyle LVM3 taşıma kapasitesi kapasitesini 450 kg’a kadar artıracaktır. Halihazırda LVM3 roketi, dört tonluk coğrafi aktarım yörüngesine ve 10.000 tonluk alçak dünya yörüngesine taşıma kapasitesine sahip.

LVM3 aracının kriyojenik üst aşaması (C25 aşaması), sıvı oksijen ve sıvı hidrojen (LOX-LH2) itici gaz kombinasyonu ile çalışan bir CE-20 motorla çalıştırılır.

Hindistan uzay ajansı, önceki motorlara kıyasla bu test makalesinde gerçekleştirilen ana değişikliklerin, itme kontrolü için İtme Kontrol Valfinin (TCV) piyasaya sürülmesi olduğunu söyledi.

ISRO, bu 3D baskılı LOX ve LH2 türbin egzoz muhafazalarına ek olarak ilk kez motora dahil edildiğini söyledi.

Bu test sırasında motor ilk 40 saniye boyunca yaklaşık 20t itme gücü ile çalıştı, ardından itme kontrol valfi hareket ettirilerek itme seviyesi 21.8t’ye çıkarıldı.

ISRO, motor ve tesis performansının normal olduğunu ve gerekli parametrelere ulaşıldığını söyledi.

LVM3 roketi, ISRO tarafından ticari şartlarda üçüncü taraf uyduları fırlatmak için kullanılan rokettir.

ISRO, Ocak 2023’te Birleşik Krallık merkezli OneWeb’in 36 küçük uydudan oluşan başka bir grubunu fırlatacaktı. 23 Ekim’de, OneWeb’in 36 uydudan oluşan ilk partisi LVM3 roketi tarafından yörüngeye yerleştirildi.

Tüm Son Teknoloji Haberlerini buradan okuyun

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Yorum yapın