İklim değişikliğine karşı sağlık koruma yanıtında bir adım değişikliği elde etmek

Güneşin parladığı mavi bir gökyüzü ve çekimde bir çiçek

Değişen iklimimizin giderek artan bir sağlık güvenliği endişesi olduğuna şüphe yok.

Bu yaz benzeri görülmemiş yüksek sıcaklıklar ve sıcak hava sırasında, İngiltere’de 65 yaş üstü kişiler arasında tahmini 2.803 fazla ölüm meydana geldi.

Geleceğe baktığımızda, sıcağa bağlı ölümlerin sayısının 2050 yılına kadar üç katına çıkacağı ve şu anda kayıtlarda gördüğümüz en sıcak yazların “normal” yazlar haline geleceği tahmin ediliyor.

Dünya çapında iklim değişikliği, soluduğumuz havayı, yiyecek ve suyumuzun kalitesini ve mevcudiyetini, bulaşıcı hastalık riskini ve ruh sağlığımız ve refahımız üzerindeki daha geniş etkileri potansiyel olarak etkileyen, karşı karşıya olduğumuz en büyük sağlık güvenliği tehditlerinden birini oluşturmaktadır.

UKHSA ve öncül ajanslarımız, sivrisinekler ve kenelerin oluşturduğu değişen hastalık riskini anlamak için gözetim programlarına kadar, aşırı hava koşulları üzerindeki çalışmalarımız olsun, uzun yıllardır iklim değişikliğinin sağlık üzerindeki etkilerini inceliyor ve bunlara uyum sağlıyor.

Ancak sağlıkla ilgili acil durumların toplumun tamamında yaratabileceği etkiye her zamankinden daha fazla odaklanan yeni bir kurum olarak, şimdi bu gündemi bir sonraki aşamaya taşımanın zamanı geldi.

UKHSA’nın konferansında, değişen iklim bağlamında sağlığı koruma çabalarımıza öncülük etmek ve akademi, yerel makamlar ve diğer kamu sektörü kuruluşlarıyla ortaklıklar ve işbirliklerine odaklanma sağlamak için UKHSA bünyesinde yeni bir İklim ve Sağlık Güvenliği Merkezi başlatacağız.

Merkez, yeni başkanı Profesör Lea Berrang Ford’un liderliğinde, ortaklarımıza ve meslektaşlarımıza gerçek değer katacak, iklim değişikliğinin etkilerinin dikkate alınmasını ve iklim değişikliğinin tasarımı ve uygulanmasına dahil edilmesini sağlamak için bilimsel tavsiye ve destek sunacak. yerel ve ulusal hükümet genelinde ve uluslararası ortaklarla politikalar.

UKHSA’nın yerel, ulusal ve uluslararası bağlantılarını kullanarak, iklim değişikliğinin halk sağlığı üzerindeki etkilerine ilişkin farkındalığı artıracağız, kanıt tabanını oluşturacağız ve ardından bunu politika geliştirmeye bilgi sağlamak için harekete geçireceğiz.

Bugüne kadar, bilgi ve kanıtlara daha kolay çevrimiçi erişim sağlama, yerel eylemi şekillendirmeye yönelik araç setleri ve sağlığı izleyen, ölçen ve analiz eden metrik ve göstergelerin sağlanması dahil olmak üzere karar vericilere değer katacağına inandığımız bir dizi kaynak belirledik. iklim değişikliğinin etkileri.

Ancak bunların tüm ortamlarda pratikte işe yaramasını sağlamak için, Merkezin karar alma sürecini bilgilendirebilecek faydalı ve kullanılabilir kaynaklar sağlaması için yerel ve ulusal hükümet meslektaşlarıyla birlikte çalışacağız.

Hava kirliliği, vektör ekolojisindeki değişiklikler, artan alerjenler, su kalitesi etkileri, su ve gıda arzı etkileri, çevresel bozulma, aşırı sıcaklık, şiddetli hava dahil olmak üzere iklim değişikliğinin insan sağlığı üzerindeki bazı etkilerini gösteren bir diyagram

Merkez için sonraki adımlar

Merkezi, sağlık koruma sistemi için iklim ve sağlık güvenliği çalışmalarının merkezi olarak kurmaya çalışırken, önümüzdeki yıl için yoğun bir gündemimiz var.

Şu anda DEFRA tarafından denetlenen ve hükümetin ve diğerlerinin İngiltere’deki iklim değişikliğinin getirdiği zorluklara beş yıllık bir süre içinde uyum sağlamak için alacağı eylemleri belirleyen 3. Ulusal Uyum Programına katkıda bulunuyoruz.

Bununla bağlantılı olarak, Merkez gelecek yıl Tek Bir Olumsuz Hava ve Sağlık Planı yayınlayacaktır. Bu, İngiltere için Sıcak Hava Dalgası ve Soğuk Hava Planlarının yerini alır ve ulusal ve uluslararası bilimsel kanıtlarla bilgilendirilmiş soğuk ve sıcak hava, kuraklık ve sel hakkında güncellenmiş rehberlik sağlar.

Ve gelecek yıl dördüncü tekrarını da yayınlayacağız. Birleşik Krallık’ta İklim Değişikliğinin Sağlığa Etkileriperiyodik olarak hazırlanan ve en son 2012’de yayınlanan ve sağlığımıza yönelik bir dizi tehdidin analizini sağlayan dönüm noktası niteliğinde bir rapor.

Ortaklarımızın deneyim ve uzmanlığından yararlanmak, gerçekten eyleme dönüştürülebilir kanıtlar ve rehberlik sağlama hedefimizin anahtarıdır.

Daha fazla hayat kurtarmak ve ekonomimizi korumak için toplulukları iklim değişikliğinin etkilerinden korurken ve bunlara uyum sağlarken önümüzdeki aylarda ve yıllarda sizinle birlikte çalışmayı dört gözle bekliyoruz.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Yorum yapın