IIT Kanpur, AC’leri Hava Temizleyicilere Dönüştürmek İçin Cihaz Geliştirdi – apk haber

Hindistan Teknoloji Enstitüsü’nden (IIT) bir araştırma ekibi olan Kanpur, AC’leri uygun fiyatlı hava temizleyicilere dönüştürmek için yeni bir teknoloji geliştirdi.

Türünün tek örneği teknoloji, IIT Kanpur’un altyapı ve Ar-Ge desteğiyle kavramsallaştırıldı ve geliştirildi, çünkü araştırmacılar ekibi kış mevsiminde normal AC’leri hava temizleyicilere dönüştürmenin bir yolunu buldu.

Yenilik, IIT Kanpur’un hava kalitesi değerlendirme ve izleme alanındaki amansız çalışmasıyla aynı çizgide geliyor.

Bu teknoloji, normal AC’lerin üzerine kolayca monte edilebilen ve ‘fan modu’ açılarak kullanılabilen, basit ve kullanışlı bir araç olarak gelir.

Hava filtreleri, IIT Kanpur’da Bengaluru Hindistan Bilim Enstitüsü’nden araştırmacılarla işbirliği içinde geliştirilen “Anti-Mikrobiyal Hava Temizleme Teknolojisi” ile donatılmıştır.

NABL Akredite Laboratuvarında test edilmiştir ve SARS-CoV-2’yi (delta varyantı) yüzde 99,24’lük bir verimlilikle başarıyla devre dışı bırakabildiği kanıtlanmıştır.

IIT Kanpur İnovasyon ve Kuluçkadan Sorumlu Profesör Prof. Ankush Sharma şunları söyledi: “Bu hava filtrelerinde kullanılan yeni hava temizleme teknolojisi, bizi yaşamı tehdit eden virüslerden korumadaki etkinliğini başarıyla kanıtladı.”

Piyasadaki mevcut hava filtreleri, partikül yakalama mekanizması üzerinde çalışmaktadır; ancak sürekli kullanımda, filtrenin kendisi bir petri kabı gibi mikroplar için bir üreme alanı haline gelir.

Piyasadaki bu tür hava temizleyicilerin minimum maliyeti 10.000 Rs civarındadır ve genellikle havayı temizlemek için bir fan ve bir hava filtresi ile birlikte gelir.

Öte yandan, IIT Kanpur’da geliştirilen bu yeni tip hava filtrelerinin mikrobiyal büyümeyi kısıtladığı kanıtlanmıştır ve havayı temizlerken PM 2.5, PM 10, toz, polen, alerjenler ve mikropları yakalayabilir.

İnovasyon, pazarlama için Başlangıç ​​Kuluçka ve İnovasyon Merkezi IIT Kanpur’da inkübe edilen bir girişim olan AiRTH’ye lisanslanmıştır.

‘Temiz Hava Modülü’ olarak bir ürün şeklinde piyasaya sürüldü ve 2.000 Rs gibi uygun bir fiyata geliyor.

Bir ‘Temiz Hava Modülünün’ 10 normal AC filtresi kadar etkili olduğu iddia ediliyor.

Ürün artık AiRTH’nin web sitesi ve diğer e-ticaret siteleri aracılığıyla satın alınabilir.

Tüm Son Teknoloji Haberlerini buradan okuyun

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Yorum yapın