Google, Eyalet Konum İzleme Soruşturmasını Yerine Getirmek İçin Yaklaşık 400 Milyon Dolar Ödeyecek – apk haber

Michigan başsavcılığı Pazartesi günü yaptığı açıklamada, Alphabet’ten Google’ın, arama ve reklamcılık devinin kullanıcıların konumlarını yasa dışı bir şekilde izlediğine dair 40 eyalete kadar iddiaları çözmek için 391,5 milyon dolar ödeyeceğini söyledi.

Oregon ve Nebraska liderliğindeki soruşturma ve anlaşma, son aylarda firmanın kullanıcı izleme uygulamalarını agresif bir şekilde hedef alan eyalet başsavcılarından teknoloji devi için yasal baş ağrılarının arttığının bir işareti.

Iowa başsavcılığı, ödemeye ek olarak, Google’ın tüketicilere konum izlemenin ne zaman gerçekleştiği konusunda daha şeffaf olması ve kullanıcılara konum izleme verileri hakkında özel bir web sayfasında ayrıntılı bilgi vermesi gerektiğini söyledi.

Iowa Başsavcısı Tom Miller yaptığı açıklamada, “Tüketiciler cihazlarında konum verilerini paylaşmama kararı aldıklarında, bir şirketin artık her hareketlerini takip etmeyeceğine güvenebilmeliler.” şirketler, müşterilerini nasıl takip ettikleri konusunda şeffaf olmalı ve eyalet ve federal gizlilik yasalarına uymalıdır.”

Arizona, Google’a benzer bir dava açtı ve bunu Ekim 2022’de 85 milyon dolara çözdü.

Texas, Indiana, Washington Eyaleti ve Columbia Bölgesi, Ocak ayında Google’a, kullanıcıların gizliliğini ihlal eden aldatıcı konum izleme uygulamaları nedeniyle dava açtı.

Google sözcüsü Jose Castaneda, “Son yıllarda yaptığımız iyileştirmelerle tutarlı olarak, yıllar önce değiştirdiğimiz eski ürün politikalarına dayanan bu soruşturmayı sonuçlandırdık” dedi.

Google, bu yılın ilk yarısında reklamlardan elde ettiği 111 milyar dolarlık gelirle, diğer tüm çevrimiçi reklam satıcılarından daha fazla gelir elde etti. Bir reklamverenin, reklamı daha alakalı hale getirmek ve tüketicinin dikkatini çekmek için dijital karmaşayı ortadan kaldırmasına yardımcı olmak için tüketicinin konumu çok önemlidir.

Tüm Son Teknoloji Haberlerini buradan okuyun

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Yorum yapın