Gayrimenkul Geliştiricileri Sosyal Medya Etkileyenleriyle Nasıl Ekip Oluşturuyor?

Mayıs ayında Waldorf markası, Instagram’da 105.000 takipçisi olan Türk piyanist Ayşedeniz Gökçin’i New York’a davet etti ve Cole Porter’ın Waldorf’un satış galerisinde duran tarihi orijinal Steinway kuyruklu piyanosunu çalarken film çekmesini istedi. 500.000’den fazla Instagram takipçisi olan Türk sanatçı arkadaşı Kaan Sekban’a katıldı ve ikili birlikte Frank Sinatra’nın “New York, New York” şarkısını söyledi.

Eğlenceli bir dublörden daha fazlasıydı. Waldorf, etkinlikten gelen trafiği dikkatli bir şekilde izliyordu ve oluşturulan sosyal medya izlenimlerinden – 1,5 milyondan fazla – memnun oldu.

Klasik eğitim almış bir piyanist olan “influencer” tabirine sinir olan Gökçin, 11 yaşında Juilliard School seçmeleri için Türkiye’den gittiğinde Waldorf Astoria otelinde kaldı ve markayla iş birliği yapma fırsatının büyük bir fırsat olduğunu söyledi. kişisel heyecan

“İşlemsel değildi,” dedi. “Bu kadar efsanevi bir piyanoya dokunmak büyüleyiciydi.”

24 milyar dolarlık bir endüstri olan etkileyici pazarlama, on yıldan uzun bir süredir TikTok, Instagram ve Facebook’ta yayılıyor ve güzellik, moda ve spor markaları onu ilk ve en hevesli benimseyenlerden bazıları. Basılı pazarlama, reklam panoları ve ağızdan ağza pazarlama gibi geleneksel reklam kanallarının uzun süredir hakim olduğu konut gayrimenkulleri, bu fikre ısınmak için daha yavaş olmuştur.

Ancak pandemi sırasında bu eğilim, Covid-19 kısıtlamalarına diğer eyaletlerden daha fazla bırakınız yapsınlar yaklaşımı sergileyen ve bazılarına göre pandeminin ilk aylarında her gün yaklaşık 1.000 yeni sakin akınının olduğu Florida’da bir yer edindi. tahminler — bunu lüks inşaat ve satışlarda bir patlama izledi. 2021’de Güney Florida’da satılan çok aileli mülklerin sayısı, 2016’daki 5,5 milyar dolarlık önceki satış rekorunun iki katından fazla, toplamda 11,4 milyar doları buldu.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Yorum yapın