Finansal İstikrar Kurulu, FTX’in çöküşünün ardından kriptoyla ilgili riskleri ele almayı hedefliyor

Uluslararası izleme kuruluşu Finansal İstikrar Kurulu veya FSB, FTX’in çöküşünün ardından kriptoyu düzenlemeyi ve denetlemeyi amaçlayan küresel bir çerçeve çağrısında bulundu ve merkezi olmayan finansla ilişkili güvenlik açıklarını değerlendireceğini söyledi.

İsviçre’nin Basel kentinde 6 Aralık’ta yapılan bir toplantıda FSB, “kripto varlıkları izleme çerçevesini geliştirmeyi” “DeFi’ye özgü güvenlik açığı göstergelerini” içerecek şekilde geliştirmeyi planladığını ve ayrıca DeFi’nin gelenekselle daha yakından bağlantılı hale gelmesinin potansiyel etkisini ele almayı planladığını söyledi. finansal piyasalar. İzleme kuruluşu, FTX’in çöküşü gibi kripto piyasası kargaşasının şu anda sınırlı riskler oluşturduğunu, “kripto varlık firmalarının temel finansal piyasalar ve kurumlarla artan bağlantıları” göz önüne alındığında bunun arttığını söylüyor.

FSB, “Geleneksel finansta normalde birbirinden ayrılan birden fazla faaliyeti birleştiren kripto ticaret platformları, risk yoğunlaşmalarına, çıkar çatışmalarına ve müşteri varlıklarının kötüye kullanılmasına yol açabilir” dedi. “ [FSB] FSB üyesi olmayan ülkeler de dahil olmak üzere küresel bir düzenleme ve denetim çerçevesi oluşturmak için FSB ve standart belirleyici organlar tarafından politika çalışma programını ilerletmenin aciliyetini ve devam eden ihtiyatlılığın önemini vurguladı.”

FSB daha önce, “teknolojinin potansiyel faydalarından yararlanırken” potansiyel riskleri ele almayı amaçlayan kripto için kapsamlı bir çerçeve önermişti. Halkın da 15 Aralık’a kadar grubun stablecoin’lerle ilgili tavsiyeleri hakkında yorum yapması gerekiyor.

İlişkili: ABD Hazinesi, milletvekillerine kripto spot piyasasını hangi düzenleyicilerin denetleyeceğine karar vermelerini tavsiye ediyor

2009 yılında bir G20 zirvesinde kurulan FSB’nin 20’den fazla yargı alanından mali düzenleyiciler, merkez bankaları ve maliye bakanlıkları gibi kurumları temsil eden üyeleri bulunmaktadır. Kurul, küresel politika yapıcılara tavsiyelerde bulunabilse de, büyük ölçüde yaptırım yetkisi olmayan bir danışma organı olarak hareket eder.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Yorum yapın