FBI, elektrik trafo merkezlerinde ateş açma nedeninin belirsiz olması nedeniyle Kuzey Carolina eyalet çapındaki elektrik kesintisi soruşturmasına katıldı

FBI, yaklaşık 100.000 kişinin yaşadığı Kuzey Karolina ilçesindeki elektrik kesintileriyle ilgili soruşturmaya katıldı, çünkü iki trafo merkezine hasar veren silah sesinin nedeni hala bilinmiyor ve tutuklanan olmadı.

Moore County Şerifi Ronnie Fields bir basın toplantısında, sokağa çıkma yasağının Pazar 21:00’den Pazartesi 05:00’e kadar yürürlüğe gireceğini duyurdu. Pazartesi sabahı itibariyle yaklaşık 35.400 müşteri için elektrik kesintisi devam etti ve hafta sonu yaşanan kesintilerin zirvesinden bu yana birkaç bin kişi azaldı.

Cumartesi günü saat 19:00’dan hemen sonra, Kartaca bölgesinde elektrik kesintileri başladı ve ardından orta ve güney Moore İlçesinin büyük çoğunluğuna yayıldı. Olay yerine gelen elektrik ekipleri ve milletvekilleri, “suç teşkil eden olay” ve “kasıtlı vandalizm” olarak araştırılan iki trafo merkezinde “ağır hasar” buldu.

Fields, Pazar günü bir kişinin veya bir grubun trafo merkezlerindeki kapıları aştığını ve birden fazla el ateş ettiğini söyledi. Başlangıçta yaklaşık 40.000 müşteri elektriksizdi.

KUZEY CAROLINA ŞERİFİ, TRAFO MERKEZLERİNDEKİ ‘KASITLI VANDALİZM’ SÖYLEDİ

Bu fotoğraf, 4 Aralık 2022 Pazar günü Moore County, NC'deki Duke Energy West End trafo merkezinin kapısını gösteriyor.

Bu fotoğraf, 4 Aralık 2022 Pazar günü Moore County, NC’deki Duke Energy West End trafo merkezinin kapısını gösteriyor.
(John Nagy/AP yoluyla Pilot)

Fields, kesintilerin bir şekilde bir drag show’daki protestoyla bağlantılı olduğuna dair söylentilerin doğruluğu hakkında hiçbir bilgisi olmadığını söyledi. Fields Pazar günü gazetecilere verdiği demeçte, “Hayır, bildiğim kadarıyla yok. Bu mümkün mü? Evet, her şey mümkün. Ancak hiçbir şeyi drag gösterisine bağlayamadık.”

Şerif ayrıca olası saik hakkında henüz bir bilgisi olmadığını söyledi. Fields, “Motivasyon yok. Hiçbir grup bunu yapanların kendileri olduğunu kabul etmek veya kabul etmek için adım atmadı” dedi.

Fields, “Dün gece Moore County’de daha önce hiç karşılaşmadığımız bir şeyle karşılaştık,” dedi. “Size oradaki faillere söz verebilirim, sizi bulacağız.”

Fields, “Olay yerindeki kanıtlar, ekipmanı devre dışı bırakmak için bir ateşli silah kullanıldığını gösteriyor,” dedi. “Sürekli olarak FBI, Eyalet Soruşturma Bürosu (SBI) ile çalışıyoruz, eyaletimizin ve yerel diğer kolluk kuvvetlerinin tamamı burada ve günün her saati çalışıyoruz ve çalışmaya devam edeceğiz.”

“Millet, bazı zorlu zamanlarda yaşıyoruz. 40 yıllık kolluk kuvvetlerinde hiç düşünmediğim zorlu zamanlar, bir şeyler göreceğimizi ve uğraşacağımız şeylerle uğraşacağımızı.”

Duke Energy’den Jeff Brooks Pazar günü, kesintilerin Perşembe gününe kadar sürmesini beklediğini söyledi.

Brooks, “Kesinti ile ilgili araştırmamız sırasında, trafo merkezi üzerinde kasıtlı bir darbe olduğunu, trafo merkezindeki birden fazla ekipman parçasına zarar verdiğini ve elektriğin oraya gitmesine neden olduğunu belirledik” dedi. “Gidip gücü başka bir yere yönlendirebileceğiniz bir fırtınanın aksine, bu durumda bu bir seçenek değildi, bu nedenle onarımın tamamlanması gerekiyor. Çoğu durumda, bu ekipmanın bir kısmının değiştirilmesi gerekecek ve bizim Ekipler şu anda onarım planı üzerinde çalışıyor.”

Moore County Şerif Ofisi'nin Facebook sayfasında 18 Kasım'da paylaşılan bu fotoğraf, işaretli bir departman aracını gösteriyor

Moore County Şerif Ofisi’nin Facebook sayfasında 18 Kasım’da paylaşılan bu fotoğraf, işaretli bir departman aracını gösteriyor
(Moore County Şerif Ofisi)

Moore İlçe Kamu Güvenliği Direktörü Bryan Phillips, olağanüstü hal Pazar günü saat 16.00’da yürürlüğe girdiğini söyledi.

Kartaca’daki Moore County Spor Kompleksi’nde bir barınak açıldı. Phillips, EMS, itfaiye ve 911 operasyonlarının normal şekilde çalıştığını, ancak arama hacimlerinin Cumartesi gecesi arttığını söyledi.

Moore İlçe Başkanı Frank Quis Pazar günü düzenlediği basın toplantısında, “Komşularınıza ulaşın. İhtiyaçları olabileceğini bildiğiniz ve elinizden geldiğince yardımlarına gelen insanlara ulaşın,” dedi. “İlçe hükümeti olarak biz ulaşabiliriz, ancak herkese ulaşamıyoruz, bu nedenle vatandaşlarımızın görevi adım atmak ve burada bizim çözümümüz olmak.”

Moore County Okulları müfettişi Tim Locklear, Pazartesi günü okulların öğrenciler ve personel için ülke çapında tatil edildiğini duyurdu ve bölgenin hafta boyunca durumu izleyeceğini söyledi.

“Millet, bu [a] korkunç hareket Ve kasıtlı, kasıtlı ve kötü niyetli bir eylem gibi görünüyor,” dedi Eyalet Senatörü Tom McInnis.

Moore İlçesi Şerifi Ronnie Fields, ilçe genelindeki toplu elektrik kesintisinin suç teşkil eden bir olay olarak soruşturulduğunu bildirdi.

Moore İlçesi Şerifi Ronnie Fields, ilçe genelindeki toplu elektrik kesintisinin suç teşkil eden bir olay olarak soruşturulduğunu bildirdi.
(Moore County Şerif Ofisi)

McInnis, “Herhangi bir nedenle dışarı çıkmak zorunda değilseniz, topluluk üyelerimize meydan okuyorum, lütfen bu gece evde kalın” diye ekledi. “Bunu tabii ki yarın gece ve ertesi gece yapmak zorunda kalabiliriz. Ama bu gece kesinlikle evde kalın. Yollar tehlikeli.”

Bunun yerel terörizm düzeyine yükselip yükselmediği sorulduğunda Fields, “Buna cevap veremem, yine tüm yollara bakıyoruz. Bu yüzden profesyonellere, federallere sahibim, onlar yerel terörle ilgileniyorlar.” yerel halktan daha çok terörizm. yani, işin içindeler ve bunu tam olarak kimin yaptığını belirlemek için bizimle birlikte çalışıyorlar. şimdi şunu söyleyebilirim. bunu yapan kişi hedef alındı. rastgele değildi. ”

Moore County, eyalet başkenti Raleigh’in güneybatısında, arabayla yaklaşık bir saat uzaklıktadır ve Pinehurst ve diğer topluluklardaki golf tesisleriyle tanınır.

Bu dosya görüntüleri, 9 Ocak 2011 Pazar günü ABD, Kuzey Karolina, Durham'daki bir trafo merkezinden çıkan Progress Energy Inc. .

Bu dosya görüntüleri, 9 Ocak 2011 Pazar günü ABD, Kuzey Karolina, Durham’daki bir trafo merkezinden çıkan Progress Energy Inc. .
(Fotoğrafçı: Jim R. Bounds/Bloomberg, Getty Images aracılığıyla)

Fields, tümü gereken tüm yardımı sunan Kuzey Karolina Valisi Roy Cooper ve ABD Temsilcileri Dan Bishop ve Rich Hudson ile temas halinde olduğunu söyledi.

Hudson yaptığı açıklamada, “Dün gece kimliği belirsiz kişiler Moore County’deki en az iki trafo merkezine suç işleme amacıyla zarar verdi.” dedi. “Bu suçun nedeni hala bilinmiyor. Moore County sakinlerinin çoğu elektriksiz kalıyor. Olaya hızlı müdahale ettikleri için Şerif Ronnie Fields’a ve tüm yerel kolluk kuvvetlerine ve ayrıca SBI ve FBI’a teşekkür etmek istiyorum. Duke Energy ile iletişime geçin ve gücü olabildiğince çabuk geri yüklemek için tüm seçenekler üzerinde çalıştıklarını bilin.”

Cooper tweet attı, “Kamu güvenliğini korumak için Moore County’deki yerel ve eyalet acil durum müdahale ekiplerinin hızlı yanıtını ve gücü geri yüklemek için Duke Energy ile birlikte çalışmasını takdir ediyorum.” “Kritik altyapıya yönelik böyle bir saldırı ciddi, kasıtlı bir suçtur ve eyalet ve federal yetkililerin kapsamlı bir şekilde soruşturma yapmasını ve sorumluları adalete teslim etmesini bekliyorum.”

FOX HABER UYGULAMASINI İNDİRMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Fields ayrıca Moore County’deki bir Walmart’ta kesintiler sırasında meydana gelen bir olaydan da bahsetti. Şerif, dükkan jeneratörlerin gelmesini beklerken birinin içeri girip hırsızlık yapmaya çalıştığını söyledi. O şahıs gözaltına alındı. Kapsamlı onarım çalışmaları devam ederken, birkaç kolluk kuvveti de elektrik trafo merkezlerinde güvenlik yardımı sağlıyordu.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Yorum yapın