Ekonomistler Fed’i şişledi, işçi maaşını sonlandırma çağrısı önerisi ‘sağır sesi’ artırdı

İki ekonomist, Federal Rezerv’in işletmelerin ücretleri artırarak enflasyonu körüklediği önerisinin “sağırlık” olduğunu söyledi.

Heritage Vakfı’ndan bir araştırma görevlisi olan Joel Griffith, Fox News’e verdiği demeçte, “Fed, bizzat Fed’in neden olduğu zehirli bir ekonomik ortamda hayatta kalmaya çalışan işletmeleri suçluyor” dedi. Fed’in COVID-19 kısıtlamaları sırasında ekonomiye nakit enjekte ederken düşük faiz oranlarının ilk enflasyon artışının arkasında olduğunu söyledi.

İZLEYİN: EKONOMİSTLER FED’İ ÜCRET DÜŞÜŞLERİNİ ZORLADIĞI İÇİN “SAĞIR TON” DEMİŞTİ

DAHA FAZLA FOX HABERİNİN DİJİTAL ORİJİNALLERİNİ BURADAN İZLEYEBİLİRSİNİZ

Federal Rezerv Başkanı Jerome Powell Çarşamba günü yaptığı bir konuşmada, Fed’in enflasyonun %2 hedefine doğru düşebileceğinden emin olması için aşırı ısınan işgücü piyasasının daha fazla soğuması gerektiğini söyledi. Enflasyonu dizginlemenin önündeki en büyük engelin, ücretleri ve dolayısıyla mal ve hizmetlerin maliyetini artıran işçi kıtlığı olduğunu söyledi.

Powell, “İstihdam piyasası yeniden dengelenmenin yalnızca geçici işaretlerini gösteriyor ve ücret artışı, %2’lik enflasyonla tutarlı olabilecek seviyelerin çok üzerinde olmaya devam ediyor” dedi. “Ücretlerin güçlü bir şekilde artmasını istiyoruz, ancak zaman içinde yüzde 2’lik enflasyonla tutarlı bir seviyeye çıkmaları gerekiyor.”

Ancak Brookings Enstitüsü’nde kıdemli bir ekonomik çalışma üyesi olan Harry Holzer, Fed’in tutumunu eleştirdi.

Holzer, Fox News’e “Piyasa koşulları bu ücretleri yönlendirirken, işletmelere ‘ücretleri artırmamalısınız’ dersi vermek – her şey biraz sağır görünüyor,” dedi. Griffith duygularını tekrarladı.

Holzer, “İşgücü piyasasında bu tür bir sıkılığa sahipseniz, onu tetikleyen ne olursa olsun, işverenlerin işçileri çekemezlerse bu piyasa güçlerine yanıt vermesi gerekir” dedi.

DEMOKRATLAR, FED FAİZ ARTIRIMLARINI ‘TEHLİKELİ’ YAPAR, YAYGIN İŞ KAYIPLARINA İLİŞKİN UYARI

Federal Rezerv Başkanı Jerome Powell, işgücü piyasasını dengelemek ve enflasyonu düşürmek için ücret artışının düşmesi gerektiğini söyledi.

Federal Rezerv Başkanı Jerome Powell, işgücü piyasasını dengelemek ve enflasyonu düşürmek için ücret artışının düşmesi gerektiğini söyledi.
(Getty Images | istock)

Son aylarda Fed’in birkaç yöneticisi, enflasyonun soğuması için ücret artışının düşmesi gerektiğini öne sürdü.

“Ücret artışı, özellikle hizmet sektöründe enflasyona katkıda bulunan bir faktör olmuştur, bu nedenle, gelecekteki ücret artışını genel enflasyonu düşürmeye yardımcı olacak daha sürdürülebilir bir seviyeye getirmek için işgücü piyasasını daha iyi bir dengeye getirmek önemlidir.” bir vali, Christopher Waller, Kasım ayında söyledi.

Holzer, “Fed yöneticilerinin işletmelere işgücü arzını ve talebini görmezden gelmeleri için ders vermesi çok alışılmadık bir şey” dedi.

Enflasyon, Haziran’daki 40 yılın en yüksek seviyesi olan %9,1’den Ekim’de hafif bir düşüşle %7,7’ye geriledi. Çalışma İstatistikleri Bürosu’na göre Ekim ayında ortalama ücretler, Eylül ayındaki %5’lik artışa kıyasla bir önceki yıla göre %4,7 arttı.

Ücret artışı hala Fed’in %2 hedefinin üzerinde olsa da, enflasyon oranının altında kalıyor, yani reel ücretler hala düşük.

FED’İN ENFLASYONA KARŞI SAVAŞI 1 MİLYON İŞE MAL OLABİLİR

Hem Holzer hem de Griffith, aşırı harcama ve ABD hükümeti ve merkez bankalarından gelen nakit akışı ile düşük faiz oranlarının çok yüksek enflasyonun temel nedenleri olduğu konusunda hemfikirdi.

İş açıkları, işsizlere göre neredeyse 2'ye 1 oranında olduğundan, işgücü kıtlığı enflasyonu artırmaya devam ediyor.

İş açıkları, işsizlere göre neredeyse 2’ye 1 oranında olduğundan, işgücü kıtlığı enflasyonu artırmaya devam ediyor.
(Fox Haber)

Holzer, “2021 ve 2020’de maliye politikası çok teşvik ediciydi” dedi. “Ekonomiye çok fazla rahatlama pompalıyorduk, ancak Fed ayrıca faiz oranlarını çok uzun süre sıfıra yakın tuttu.”

2020’deki COVID-19 salgınının ardından Fed, niceliksel genişleme yoluyla ekonomiyi canlandırmaya çalıştı ve her ay yüz milyarlarca dolar değerinde borçlanma senedi satın almaya başladı ve Hazine’ye nakit akışı sağladı.

Fed o zamandan beri bir dizi büyük 75 baz puanlık faiz artışı yayınladı ve politika faizini Mart ayında sıfıra yakın olandan %3,75 ila %4 aralığına yükseltti.

FOX HABER UYGULAMASINI İNDİRMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Griffith, “Fed, yürürlüğe koyduğu politikaların verdiği zararı hafifletmeye çalışıyor” dedi. “Bundan kurtulmanın kolay bir yolu yok.”

“Fed, sanki faiz oranlarını artırmak için cesur adımlar atıyormuş gibi davranarak, bu enflasyon sorununu çözmek için kredi talep etmeye çalışacak ve aynı zamanda, faiz oranlarını yükseltmemizin asıl sebebinin onlar olduğunu kabul etmeyi reddedecek. Tüm bu ekonomik acılara şu anda yeniden katlanıyoruz” dedi.

Holzer ve Griffith ile yapılan röportajın tamamını izlemek için buraya tıklayın.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Yorum yapın