Buradan İzleyin – apk haber

CAPE CANAVERAL, Fla.: NASA, kasırga hasarının test uçuşu için çok az ekstra risk oluşturduğunu belirledikten sonra, yeni ay roketinin Çarşamba günü planlanan kalkışı için yolunda kaldı.

Roket fırlatma 16 Kasım Çarşamba günü 1:04 AM EST veya 11:34 AM IST olarak planlandı.

Nicole Kasırgası’nın şiddetli rüzgarları, geçen Perşembe günü roketin tepesindeki mürettebat kapsülünün yakınında 3 metrelik (3 metrelik) bir kalafat kısmının soyulmasına neden oldu. Misyon yöneticisi Mike Sarafin, malzemenin büyük bir şerit yerine küçük parçalara ayrıldığını söyledi.

Sarafin Pazartesi gecesi gazetecilere verdiği demeçte, bu malzemeyle uçuş deneyimine dayanarak “Bu haliyle uçarken rahatız” dedi.

Kalkış, gemide astronotlar yerine test mankenleri ile NASA’nın Kennedy Uzay Merkezi’nden Çarşamba sabahı erken saatlerde yapılacak. NASA tarafından şimdiye kadar yapılmış en güçlü roket olan 322 fitlik (98 metrelik) roket için ilk test uçuşu ve kapsülü ay yörüngesine göndermeye çalışacak.

Yaklaşık bir ay süren 4 milyar dolarlık görev, Ağustos ayından bu yana yakıt sızıntıları ve roketi Eylül sonunda sığınmak için hangarına geri döndürmeye zorlayan Ian Kasırgası nedeniyle durduruldu. Roket, Nicole için rampada kaldı; yöneticiler, fırtınanın beklenenden daha güçlü olacağı netleştiğinde onu hareket ettirmek için yeterli zaman olmadığını söylediler.

Sarafin, Pazartesi gecesi esnek, hafif dolgunun daha fazlasının kalkış sırasında “küçük bir ihtimal” olduğunu kabul etti. Vurulması en olası yerin, roketin özellikle büyük ve sağlam bir bölümü olacağını ve minimum hasarla sonuçlanacağını kaydetti.

Mühendisler, yaz sonundaki iki fırlatma denemesi sırasında tehlikeli hidrojen yakıtı sızıntılarına neyin sebep olduğunu hiçbir zaman belirleyemediler. Ancak program müdür yardımcısı Jeremy Parsons, fırlatma ekibinin akış hızını düşürmenin hassas yakıt hattı contaları üzerinde daha az baskı oluşturacağından ve herhangi bir sızıntıyı kabul edilebilir sınırlar içinde tutacağından emin olduğunu söyledi.

Uzay ajansı, 2024’te astronotları ayın çevresine göndermeyi ve 2025’te ay yüzeyine bir ekip indirmeyi planlıyor.

Astronotlar en son Aralık 1972’de Ay’ı ziyaret ederek Apollo programını kapattılar.

Bu arada mikrodalga fırın büyüklüğünde bir NASA uydusu, Pazar günü Yeni Zelanda’dan yaz kalkışından sonra özel bir ay yörüngesine ulaştı. On binlerce mil (kilometre) kadar uzanan bu uzun yörünge, uzay ajansının ay mürettebatı için bir depo inşa etmeyi planladığı yerdir. Gateway olarak bilinen ara istasyon, ay yüzeyine gidip gelen astronotlara hizmet verecek.

Capstone adı verilen uydu, bu yörüngede bir navigasyon sistemini test etmek için altı ay harcayacak.

Tüm Son Teknoloji Haberlerini buradan okuyun

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Yorum yapın