Birleşik Krallık, Apple ve Mobil Duopoly için Google’ı Araştıracak; ‘Büyük Teknoloji’nin Başı Belada mı? açıkladı – apk haber

İngiltere’nin rekabet gözlemcisi Salı günü, Apple ve Google’ın mobil tarayıcılarının hakimiyetine ilişkin derinlemesine bir soruşturma başlattı.

Rekabet ve Piyasalar Otoritesi (CMA), Haziran ayında başlattığı bir istişareye verilen yanıtların, konuyla ilgili daha kapsamlı bir soruşturma ve iPhone üreticisi Apple’ın uygulama mağazası aracılığıyla bulut oyunlarını kısıtlayıp kısıtlamadığına yönelik “önemli desteği” ortaya koyduğunu söyledi.

CMA’nın geçici CEO’su Sarah Cardell yaptığı açıklamada, “Birçok Birleşik Krallık işletmesi ve web geliştiricisi, Apple ve Google tarafından belirlenen kısıtlamalar tarafından geride bırakıldıklarını hissettiklerini bize söylüyor” dedi.

“Duyduğumuz endişelerin haklı olup olmadığını araştırmayı ve eğer öyleyse bu sektörlerde rekabeti ve yeniliği geliştirmeye yönelik adımları belirlemeyi planlıyoruz. Google’ın sahibi Alphabet ve Apple da dahil olmak üzere ABD teknoloji devleri, Brüksel, Londra ve diğer yerlerdeki rekabet düzenleyicilerinin artan ilgisini çekiyor.

Şirket geçen ay yaptığı açıklamada, Google’ın Play Store’unun AB ve İngiltere’deki anti-tröst yetkilileri tarafından ayrı soruşturmalara konu olduğunu söyledi.

Soruşturma Neden Yapılıyor?

Hareket, Rekabet ve Piyasalar Otoritesi (CMA) tarafından geçen yıl yürütülen ve bu yaz nihai bir raporla sonuçlanan ve düzenleyicinin teknoloji devlerinin “mobil ekosistemler üzerinde etkili bir ikiliye sahip olduğunu” tespit etmesiyle önemli rekabet endişeleri olduğu sonucuna varan bir pazar araştırmasının ardından geldi. Tech Crunch tarafından hazırlanan bir rapora göre, mobil cihazlardaki işletim sistemleri, uygulama mağazaları ve web tarayıcıları üzerinde boğucu bir hakimiyet kurmalarına izin veriyor.

Aynı zamanda, CMA bir Pazar Araştırma Referansı (MIR) önerdi. iki odak noktası: biri Apple ve Google’ın mobil tarayıcılardaki pazar gücü, diğeri ise Apple’ın App Store aracılığıyla bulutta oyun oynama konusundaki kısıtlamaları.. Bu MIR teklifi, düzenleyicinin önerilen soruşturmanın kapsamı hakkında geri bildirim istemesiyle standart bir istişare sürecini tetikledi ve ardından, ‘Aşama 2’ (derinlemesine) olarak bilinen soruşturmayı başlatarak bir pazar araştırması yürütme kararını onayladı. tamamlanması 18 aya kadar sürebilir.

CMA soruşturmayı açıkladı mobil tarayıcılar ve tarayıcı motorlarının tedarikinin yanı sıra mobil cihazlardaki uygulama mağazaları aracılığıyla bulut oyun hizmetlerinin dağıtımına odaklanılacak.. CMA, derinlemesine soruşturmanın başladığını duyuran bir basın açıklamasında, istişareye verilen yanıtların, olayla ilgili daha kapsamlı bir soruşturma için “önemli” destek gösterdiğini söyledi. Apple ve Google’ın “mobil tarayıcı pazarına nasıl hakim” olduğu ve “Apple’ın App Store aracılığıyla bulut oyunlarını nasıl kısıtladığı”.

PR’si, mobil tarayıcıların stratejik önemini vurgulayarak, “çoğu” insanın çevrimiçi içeriğe erişmek için en azından günlük olarak bir mobil tarayıcı kullandığını ve Geçen yıl İngiltere’deki tüm mobil web taramasının %97’si, Apple veya Google’ın tarayıcı motorları tarafından desteklenen tarayıcılarda gerçekleşti.çifte kullanıcıların deneyimleri üzerinde muazzam bir güç veriyor.

Bulut oyun hizmetleri konusunda endişe duyan düzenleyici kurum, mobil platformlar aracılığıyla getirilen kısıtlamaların gelişmekte olan sektördeki büyümeyi engelleyeceğinden ve Birleşik Krallık oyuncularının “kaçırmak,” dediği gibi.

“Web geliştiricileri, Apple’ın kısıtlamalarının, tarayıcı teknolojisine önerilen yetersiz yatırımla birleştiğinde, web sayfaları oluştururken hatalar ve aksaklıklarla uğraşmak zorunda kaldıklarından ve bir web sayfası oluşturulduğunda ısmarlama mobil uygulamalar oluşturmaktan başka seçenekleri olmadığından, ek maliyetlere ve hayal kırıklığına yol açtığından şikayet ettiler. web sitesi yeterli olabilir” ifadeleri de yer aldı.

“Sonuçta, bu kısıtlamalar seçenekleri sınırlıyor ve yenilikçi yeni uygulamaları İngiltere’deki tüketicilere ulaştırmayı daha zor hale getirebilir.”

Apple ve Google, kullanıcıları korumak için kısıtlamaların gerekli olduğunu savundu.

Google ve Apple’ın Söyledikleri

Google, Android mobil işletim sisteminin kullanıcılara diğer tüm mobil platformlardan daha fazla uygulama ve uygulama mağazası seçeneği sunduğunu söyledi. Bir sözcü, “Ayrıca, geliştiricilerin istedikleri tarayıcı motorunu seçmelerine olanak tanıyor ve milyonlarca uygulamanın başlatıcısı oldu” dedi.

“Tüketicileri güçlendiren ve geliştiricilerin başarılı işler kurmasına yardımcı olan gelişen, açık platformlar oluşturmaya kararlıyız.”

Apple, yaklaşımının “tüketicilerin mahremiyetinin ve güvenliğinin korunmasını sağlarken rekabeti ve seçimi teşvik ettiğini” açıklamak için CMA ile “yapıcı” bir ilişki kuracağını söyledi.

Büyük Teknoloji Nedir ve Neden Sorunlarla Karşı Karşıyadır?

Tech Target tarafından hazırlanan bir rapora göre Big Tech, kendi sektörlerindeki en güçlü ve en büyük teknoloji şirketlerini ifade eder. Ürünleri ve hizmetleri küresel olarak kullanılıyor ve hem işletmeler hem de bireyler tarafından büyük ölçüde güveniliyor, bu da etkileri ve operasyonları ile katı düzenlemelerin dikkate alınması gerekip gerekmediği konusunda endişeleri artırıyor.

Birkaç büyük şirkete sıklıkla Büyük Teknoloji denir. Sıklıkla birleştirilirler ve kısaltmalar kullanılarak anılırlar. “Dörtlü” ve “Dört Atlı” veya “GAFA” olarak bilinen bir şirketler grubu, hepsi Amerika Birleşik Devletleri’nde başladı ve ana merkezleri oradaydı – Apple, Google, Facebook (artık Meta altında) ve Amazon.

Büyük Teknoloji şirketleri son 20 yılda önemli ölçüde büyüdü. Çoğu, teknolojilerinden dolayı kendi pazarlarına hakimdir. Dünya çapında yüz milyonlarca insan onların ürünlerini ve hizmetlerini kullanıp bunlara güvendiğinden, işletmelerin ve bireylerin teknolojiyi günlük yaşamlarında kullanma şeklini değiştirdiler. Rapora göre, teknoloji devleri kendi pazarlarını ve müşterilerinin ihtiyaçlarını anladıkları ve müşteri memnuniyetini sağlayan ürünler sundukları için yönetmeye devam ediyor.

Ancak şirketler artık sıkıntı ve düzenleme talepleriyle karşı karşıya. Ocak 2020’de Amerika Birleşik Devletleri Temsilciler Meclisi Antitröst, Ticaret ve İdari Hukuk Alt Komitesi, Big Tech şirketlerine yönelik bir antitröst soruşturması başlattı. Ocak 2021’de komite, Apple, Amazon, Facebook ve Google’ın rekabet avantajı elde etmek için antitröst yasalarını kötüye kullandığını iddia eden bir rapor yayınladı. Rapora göre teknoloji devleri, tekellerini sürdürmek, yeni ürün pazarlarında rekabet avantajı elde etmek, rakip yenilikleri bastırmak ve rakiplerini tamamen ortadan kaldırmak için muazzam miktarda tüketici ve iş verisi kullanıyor. Ayrıca, bu şirketleri bölme olasılığı da dahil olmak üzere düzeltici eylemin, Adalet Bakanlığı (DOJ) tarafından başlatılan yasal işlem veya Kongre tarafından kabul edilen yasa yoluyla uygulanması gerektiğini belirtti.

Avrupa Birliği ayrıca, vergi kaçırmakla, rekabeti bastırmakla, parasını ödemeden haberlerden milyarlarca dolar çalmakla ve yanlış bilgi yaymakla suçlanan ABD teknoloji devlerini dizginleme misyonunu üstlendi.

Geçtiğimiz birkaç yılda AB, vergi ve rekabet davalarında Apple ve Google’a göz yaşartıcı cezalar verdi ve Big Tech’in pazar hakimiyetini dizginlemek için dönüm noktası niteliğinde bir yasa çıkardı. Brüksel ayrıca dezenformasyon ve nefret söylemi konusundaki davranış kurallarını da sertleştirdi.

Ajanslardan alınan girdilerle

Tüm En Son Açıklayıcıları buradan okuyun

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Yorum yapın