Biden, Pence’in belge açıklamalarıyla ilgili bağırarak sorulan soruları görmezden geliyor

Başkan Biden Çarşamba günü, muhabirler evinde bulunan gizli belgeler ve eski Başkan Yardımcısı Mike Pence’in elindeki gizli belgeleri de tespit ettiğine dair yakın zamanda ifşa etmesi hakkında sorular yağdırırken sessizliğini korudu.

Biden Çarşamba günü ABD’nin Ukrayna’ya 31 Abrams M1 tankı göndereceğini duyurdu ve Ukrayna Devlet Başkanı Volodymyr Zelenskyy’ye Rusya’nın ülkeyi işgalini püskürtmek için “ne kadar sürerse sürsün” desteğini sürdüreceğini taahhüt etti. Biden, konuşmasının sonunda, Pence’in evinde bulunan gizli belgelerle ilgili son açıklamalarına ilişkin basın mensuplarının bağırarak sorduğu soruları görmezden geldi.

“Sayın Başkan, Pence’in gizli belgeleri ifşa etmesine bir yanıt var mı?” dedi bir muhabir.

“Efendim, evlerinizin aranması tamamlandı mı?” dedi başka biri

“Sayın Başkan, Jeff Zients bir sonraki genelkurmay başkanınız olarak ne zaman göreve başlıyor?” diye sordu bir muhabir.

“Rehoboth’u arayacaklar mı?” başka sordu

Pence Salı günü Kongre’ye, 16 Ocak’ta Carmel, Indiana’daki evinde başkan yardımcısı olduğu zamana ait gizli işaretler taşıyan az sayıda belge bulduğunu bildirdi. Eski başkan yardımcısının hukuk ekibi belgeleri Ulusal Arşivlere teslim etti. 18 Ocak’ta ve ardından Arşivler, standart prosedür uyarınca FBI’ı bilgilendirdi.

Pence’in açıklamaları, Biden’ın elinde dört ayrı grup gizli belgenin bulunmasının ardından geldi – üçü Wilmington, Delaware’deki evinde ve biri Washington, DC’deki Penn Biden Center’daki eski ofisinde

GOP SENATORLERİNDEN BİDEN’İN SINIFLANDIRILMIŞ BELGELER İÇİN SUÇLANMASINA KARŞI DİKKAT: ‘ÜLKENİN BUNDAN YORULACAĞINI DÜŞÜNÜYORUM’

Başkan Biden, Çarşamba günü Washington DC'deki Beyaz Saray'ın Roosevelt Odasında Ukrayna'ya ek askeri destek hakkında bir duyuru yaptı.

Başkan Biden, Çarşamba günü Washington DC’deki Beyaz Saray’ın Roosevelt Odasında Ukrayna’ya ek askeri destek hakkında bir duyuru yaptı.
(Alex Wong/Getty Images)

Eski Başkan Yardımcısı Mike Pence, The Heritage Foundation'da bir konuşma yapıyor. "Özgürlük Gündemi ve Amerika'nın Geleceği" 19 Ekim 2022'de Washington, DC'de.

Eski Başkan Yardımcısı Mike Pence, 19 Ekim 2022’de Washington DC’de The Heritage Foundation’da “The Freedom Agenda and America’s Future” başlıklı bir konuşma yapıyor.
(Getty Images aracılığıyla Tom Williams/CQ-Roll Call, Inc)

ESKİ BAŞKAN YARDIMCISI MIKE PENCE, INDIANA EVİNDE GİZLİ BELGELER KEŞFETTİ

Başsavcı Merrick Garland, Biden’ın gizli belgeleri ele almasını soruşturması için özel bir savcı atadı. Başka bir özel savcı, FBI tarafından geçen yaz oldukça tartışmalı bir arama ve el koyma sırasında Mar-a-Lago’dan sınıflandırılmış işaretlere sahip 300’den fazla belgenin alınmasının ardından eski Başkan Donald Trump’ı soruşturuyor.

Cumhuriyetçiler ve Demokratlar, sırasıyla Biden ve Trump tarafından gizli materyallerin ele alınmasıyla ilgili olarak karşı tarafın çifte standart uyguladığı suçlamalarını savuşturdu.

BIDEN’IN SINIFLANDIRILMIŞ BELGELERİ YANLIŞ KULLANDIĞI İDDİASI, MIKE PENCE’İN RAPORLARDAN ‘SORUNLU’ OLDUĞU İDDİASI SEÇİMDEN ÖNCE BİLİNİYORDU

Başkan Biden, Çarşamba günü Washington DC'deki Beyaz Saray'ın Roosevelt Odasında konuşuyor.

Başkan Biden, Çarşamba günü Washington DC’deki Beyaz Saray’ın Roosevelt Odasında konuşuyor.
(Getty Images aracılığıyla Shawn Thew/EPA/Bloomberg)

Temsilciler Meclisi Başkanı Kevin McCarthy, R-Calif., milletvekillerinin hem Trump hem de Biden tarafından gizli belgelerin ele alınmasını soruşturacaklarını söyledi.

Temsilciler Meclisi Gözetim Komitesi Fox News Digital’e R-Ky.’den Başkan Temsilci James Comer’a evinde gizli belgelerin bulunmasıyla ilgili Salı günü Pence’in ekibi tarafından bilgi verildiğini söyledi.

Comer yaptığı açıklamada, “Eski Başkan Yardımcısı Mike Pence bugün Indiana’daki evinde bulunan gizli belgelerle ilgili olarak bize ulaştı” dedi. “Kongre gözetimi ve konuyla ilgili tüm sorularımızla tam işbirliği yapmayı kabul etti. Eski Başkan Yardımcısı Pence’in şeffaflığı, Kongre’den ve Amerikan halkından bilgi saklamaya devam eden Biden Beyaz Saray personeli ile taban tabana zıtlık oluşturuyor.”

Fox News’den Kelly Laco bu habere katkıda bulundu.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Yorum yapın