Başkan Biden’ın ilk devlet yemeği Jill Biden’ı ilgi odağı haline getiriyor

YENİArtık Fox News yazılarını dinleyebilirsiniz!

Beyaz Saray’ın yabancı liderleri ve hükümdarları ağırlama geleneği, Perşembe gecesi Başkan Joe Biden ve eşi Jill Biden’ın Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ve eşi Brigitte onuruna ilk devlet yemeğini vermeleriyle devam ediyor. Bu yemek, koronavirüs pandemisinin beklediğimiz ve değer verdiğimiz birçok geleneği durdurduktan sonra Beyaz Saray’ın yeniden açıldığı bir zamanda geliyor.

Devlet ziyaretleri, sosyal diplomasinin gücünü örnekleyen önemli Beyaz Saray gelenekleridir ve hafife alınmamalıdır çünkü bu eşsiz ortamda çok şey başarılabilir. Biden ailesinin eğlencesine ve tarzına küçük bir bakış atmış olsak da, Fransa onuruna verilen bu devlet yemeği, Jill Biden’ın First Lady olarak mirasının çoğunu tanımlayacak.

First Lady Jill Biden'ın, Başkan Biden'ın şu kişilerle yönetildiğine inandığı bildirildi: "çocuk eldivenleri," Politico'ya göre.

Politico’ya göre First Lady Jill Biden’ın, Başkan Biden’ın “çocuk eldivenleriyle” yönetildiğine inandığı bildirildi.
(Yasin Öztürk/Anadolu Ajansı Getty Images aracılığıyla)

Bu yılın başlarında Biden ailesi, torunları Naomi’nin Beyaz Saray’daki düğünü olan Sir Elton John ile bir açık hava konseri olan Easter Egg Roll’a ev sahipliği yaptı. Macron’lar için akşam yemeği, Beyaz Saray’da halka açık turlar ve Halk Evi’nde bir dizi Noel ve Hanukkah partilerini içeren, eski zamanlardan kalma Noel geleneği sırasında geliyor.

DEM Milletvekili, ‘200 MAINE ISTAKOZU’ SUNAN RITZY BEYAZ SARAY DEVLET YEMEĞİ İÇİN BIDEN’E ELEŞTİRDİ

Bayan Biden için asıl zorluk, bu devlet yemeğini nasıl farklı kılacağı olacaktır. Bu, Biden ailesinin ilk resmi ziyareti olsa da, Başkan Macron’un bu şekilde onurlandırıldığı ilk sefer değil. Başkan Donald Trump ve First Lady Melania Trump da 2018’deki ilk devlet yemeğinde Macronları ağırladı.

WASHINGTON, DC 30 Kasım 2022: Beyaz Saray İcra Şefi Cris Comerford ve Beyaz Saray İcra Pasta Şefi Susie Morrison, Beyaz Saray Devlet Yemek Odasında Fransa Cumhurbaşkanı için düzenlenen devlet yemeğinin medya önizlemesi sırasında menüdeki yemekleri sunuyor 30 Kasım 2022 Çarşamba günü.

WASHINGTON, DC 30 Kasım 2022: Beyaz Saray İcra Şefi Cris Comerford ve Beyaz Saray İcra Pasta Şefi Susie Morrison, Beyaz Saray Devlet Yemek Odasında Fransa Cumhurbaşkanı için düzenlenen devlet yemeğinin medya önizlemesi sırasında menüdeki yemekleri sunuyor 30 Kasım 2022 Çarşamba günü.
(Demetrius Freeman/Getty Images aracılığıyla The Washington Post)

Ülkemizin en eski müttefiki olan Fransa’nın liderinin bu resmi ziyareti, Başkan Ulysses S. Grant ve First Lady Julia Grant’in bu geleneği başlattıklarında yaptıkları gibi, First Lady’ye bir dünya liderini eğlendirmek için kendi tarzını yaratma fırsatı veriyor. 1874’te Hawaii Kralı David Kalakaua’yı ağırlayarak devlet yemekleri.

Bayan Biden’ın seleflerinin son altmış yılda devlet yemeklerini nasıl ele aldıklarına bir bakalım:

Hiçbir First Lady, Beyaz Saray’daki eğlenceyi geliştirmek için Jacqueline Kennedy’den daha fazlasını yapmadı. Enfes zevkiyle tanınan, yeni bir incelik ve ihtişam çağını başlatan, misafir yabancı ileri gelenlerin karşılanma tarzında değişiklikler yaptı. Bayan Kennedy, devlet yemeklerinde sunulan yemeklerin sayısını azalttı, alkol ikram etti, konukları küçük yuvarlak samimi masalara oturttu ve ünlüleri davet etti.

Başkan Joe Biden ve eşi Jill Biden, 30 Nisan 2022 Cumartesi günü Washington'da Beyaz Saray Muhabirleri Derneği'nin yıllık yemeğine geliyor.  Solda komedyen Trevor Noah var.

Başkan Joe Biden ve eşi Jill Biden, 30 Nisan 2022 Cumartesi günü Washington’da Beyaz Saray Muhabirleri Derneği’nin yıllık yemeğine geliyor. Solda komedyen Trevor Noah var.
(AP Fotoğrafı/Patrick Semansky)

Başkan Lyndon Johnson ve First Lady Lady Bird Johnson, Başkan John F. Kennedy’nin öldürülmesinin ardından Beyaz Saray’a en üzücü koşullarda girdiler. Bir ulusal yas dönemi sona erdiğinde, eğlenceli karar verme süreçlerinde kasıtlıydılar. Beyaz Saray’a kendi Teksas tarzı konukseverliklerini getirirken, Kennedy’lerin kurduğu gelenekleri sürdürerek geçmişi onurlandırdılar. Belki de en kalıcı mirasları, teşvik ettikleri kapsayıcılık duygusudur.

BİDEN KENDİNİ ABD TARİHİNİN EN BÜYÜK BAŞKANI İLAN EDİYOR GÖRÜNÜYOR

First Lady Pat Nixon, Beyaz Saray’ı her zamankinden daha fazla insana açtı. Pearl Bailey , Bob Hope , Sammy Davis Jr. ve Van Cliburn gibi yıldızlar da dahil olmak üzere eyalet yemeklerine ve diğer etkinliklere birinci sınıf eğlence getirdi ve onları yemek sonrası eğlenceye dahil ederek daha fazla insanı eyalet yemeklerine davet etmeye başladı. Bayan Nixon ayrıca Beyaz Saray’ı bahçe turları ve mum ışığında Noel turları da dahil olmak üzere daha fazla tura açtı.

Başkan Gerald Ford ve First Lady Betty Ford, Watergate skandalında Başkan Richard Nixon’un istifasının ardından ilk çift olarak yeni ve beklenmedik rollerini ciddiye aldılar. İyi ve sık sık eğlendirerek Beyaz Saray’ı olabildiğince çok insanla paylaşmaya kararlıydılar. Ford’lar, açıklık ve dürüstlük sayesinde, en yüksek profilli olaylar sırasında bile, gösterişten ve gösterişten ödün vermeden Beyaz Saray’ı insanlaştırdılar.

First Lady Melania Trump, 10 Şubat 2020 Pazartesi, Washington'daki Beyaz Saray'ın Mavi Odasında Vali Eşlerinin öğle yemeğinde konuştuktan sonra masasına oturuyor. (AP Fotoğrafı/Susan Walsh)

First Lady Melania Trump, 10 Şubat 2020 Pazartesi, Washington’daki Beyaz Saray’ın Mavi Odasında Vali Eşlerinin öğle yemeğinde konuştuktan sonra masasına oturuyor. (AP Fotoğrafı/Susan Walsh)

First Lady Rosalynn Carter, Beyaz Saray’da daha az resmi bir eğlence yöntemi tanıttı. Devlet yemeklerine genellikle “akşam yemeği” denirdi. Yemekler basit tutuldu ve sert likör servisi yapılmadı ve akşam yemeğinden sonra dans edilmedi. Bayan Carter, yabancı liderleri karşılamak için sahnede Başkan Carter’la birlikte ayakta durmaya başladı; bu, Bayan Trump’ın onlarca yıl sonra uygulamayı yeniden canlandırmasına kadar tekrarlanmayan bir eylemdi.

Carters’ın elinden aldığı protokolü geri getiren First Lady Nancy Reagan, her Beyaz Saray etkinliğine bir sınıf ve incelik düzeyi aşıladı. Sosyal bir ortamda nelerin başarılabileceğini bilen Bayan Reagan, ünlüleri, diplomatları ve devlet başkanlarını bir araya getirerek Başkan Ronald Reagan’ın yumuşak diplomasi ile önceliklerini ilerletmesine yardımcı oldu – neredeyse her ay benzeri görülmemiş bir sayıda devlet yemeği düzenliyor.

WASHINGTON, DC 30 Kasım 2022: 30 Kasım 2022 Çarşamba günü Beyaz Saray'ın Devlet Yemek Salonu'nda Fransa Cumhurbaşkanı için düzenlenen devlet yemeği için masa düzenlemesi ve süslemelerinin medya önizlemesi.

WASHINGTON, DC 30 Kasım 2022: 30 Kasım 2022 Çarşamba günü Beyaz Saray’ın Devlet Yemek Salonu’nda Fransa Cumhurbaşkanı için düzenlenen devlet yemeği için masa düzenlemesi ve süslemelerinin medya önizlemesi.
(Demetrius Freeman/Getty Images aracılığıyla The Washington Post)

Başkan George HW Bush ve First Lady Barbara Bush her zaman devlet ziyaretlerini kişisel hissettirmeye çalıştı. Başkan Bush, Mısır Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek’i Baltimore Orioles beyzbol maçına götürdü ve Ürdün Kralı Hüseyin’i Başkan Washington’ın Virginia’daki mülkü Mount Vernon’a götürdü. Samimi nezaketleri ve engin eğlence deneyimleri, onları Beyaz Saray’da yaşamış en zarif ev sahiplerinden ikisi yaptı.

GÖRÜŞ BÜLTENİNE ULAŞMAK İÇİN TIKLAYINIZ

First Lady Hillary Clinton, Beyaz Saray’ın gördüğü en büyük olaylardan bazıları da dahil olmak üzere kendi eğlence tarzını oluşturdu. ABD yemeklerini tanıtmaya yardımcı olması için Amerikalı bir şef olan Walter Scheib’i tuttu ve sosyal etkinlikler sırasında yalnızca Amerikan şarapları servis etti.

First Lady Laura Bush, yaklaşık 136 kişilik konforlu Devlet Yemek Salonu’nda ağırlamayı tercih ederek devlet yemeklerinin boyutunu küçülttü. Kayınvalidesi gibi o da konukların özel ilgi çekici yerleri görmelerini sağladı. Başkan George W. Bush ve Bayan Bush da Teksas’taki çiftliklerinde bunun çok özel bir bağı simgeleyeceğini bildikleri için konuklarını ağırladılar. En önemlisi, 2007’de Majesteleri Kraliçe II. Elizabeth’in onuruna son beyaz kravatlı devlet yemeğine ev sahipliği yaptılar.

First Lady Michelle Obama ve eski First Lady Laura Bush

First Lady Michelle Obama ve eski First Lady Laura Bush
(AP)

Başkan Barack Obama ve First Lady Michelle Obama, South Lawn’daki lüks çadırları kullanarak eyalet yemeklerinin boyutunu genişleterek görkemli bir şekilde ağırladılar. En son Başkan Biden’ın torununun düğününü yöneten ve daha önce Chelsea Clinton’ın düğününü planlayan dünyaca ünlü etkinlik planlayıcısı Bryan Rafanelli’yi getirdiler. Hollywood’un A-lister’larından bir dizi konuğun ve eğlencenin tadını çıkardılar.

FOX HABER UYGULAMASINI İNDİRMEK İÇİN TIKLAYINIZ

First Lady Melania Trump’ın devlet yemekleri, muazzam düşünceli kişisel dokunuşlarla abartısız zarafet ve incelik örnekleriydi. Beyaz Saray Tarih Derneği onuruna verdiği akşam yemeklerinde Beyaz Saray’ın tarihinin ve geleneklerinin onuruna büyük saygı duyuyordu. Ünlü şovmenleri kullanmak yerine Amerika Birleşik Devletleri’nin harika askeri gruplarını tercih etti. Bayan Trump, Beyaz Saray’daki eğlencesinde yine de saygılı ama cesurca kendi benzersiz izini bırakırken, eski First Lady’ler tarafından belirlenen emsallere saygı arasında denge bulmayı başardı.

Perşembe günkü devlet yemeği, umarım Bayan Biden’ın seleflerinin başarılarından yararlanırken onları kendisininmiş gibi ayırt ederek unutulmaz olaylar yaratabileceği birçok yemeğin ilki olur.

JENNIFER PICKENS’TEN DAHA FAZLA OKUMAK İÇİN TIKLAYIN

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Yorum yapın