Alberta Health, birikmiş iş yükünün üstesinden gelmek için binlerce ortopedik ameliyatı bağımsız kliniklere yönlendiriyor

Alberta Health, binlerce ortopedik ameliyatı Calgary’deki sözleşmeli cerrahi tesislere devredeceğini söyledi.

Sağlık Bakanı Jason Copping, bağımsız bir sağlık tesisi olan Canadian Surgery Solutions’da kamu tarafından finanse edilen 3.000’den fazla kalça ve diz ameliyatı yapılacağını söyledi.

Bunun Calgary hastanelerinde yapılmakta olan ameliyatlara ek olduğunu söylüyor.

Copping, “Birçoğu acı çeken Albertanlar, Calgary’de hayat değiştiren diz ve kalça ameliyatları için çok uzun süre bekliyorlar.” Dedi.

“Sağlık Hizmetleri Eylem Planımız, bekleme sürelerini tıp uzmanları tarafından önerilen bekleme süresine indirmek için hem Alberta’daki hastanelere hem de sözleşmeli cerrahi tesislere daha fazla ameliyat eklemeyi hızlandıracak.”

Eyalet, Calgary’de ortopedik ameliyatlar için bekleyen yaklaşık 6.000 kişinin olduğunu söyledi.

Bunların yarısından fazlası diz ve kalça protezleri için klinik olarak uygun olan süreden daha uzun süre bekliyor. Alberta Health yaptığı açıklamada, Pazartesi günü açıklanan sözleşmenin Calgary bölgesinde gerçekleştirilen ortopedik prosedürleri 2021-22’ye kıyasla yüzde 21 artıracağını söyledi.

Muhalefet NDP, Birleşik Muhafazakar hükümetin planının cerrahi özelleştirmeyi genişlettiğini söylüyor.

NDP’nin sağlık eleştirmeni David Shepherd, bunun Alberta’nın halk sağlığı sistemine kalıcı zarar vereceğini ve sonuçta Albertalılar için cepten daha fazla maliyete yol açacağını söylüyor.

Halihazırda personel sıkıntısı çeken kamu sisteminden de personel ve kaynakları uzaklaştırdığını söylüyor.

Mavi takım elbise ve mavi çizgili kravat takan bir adam, hastane odasına yerleştirilmiş bir mikrofona konuşuyor.
Alberta Sağlık Bakanı Jason Copping, Calgary’deki yetkili cerrahi tesislerde daha fazla kamu tarafından finanse edilen ortopedik ameliyatlar sağlama planıyla ilgili Pazartesi günü bir duyuru yaptı. (CBC)

Copping, sistemi oluşturmak için ek kaynaklarla sözleşme yaptıklarını söyleyerek aynı fikirde değildi.

“Bunun aile doktoruna gitmekten farkı yok” dedi. “Bu, sağlık sistemimiz aracılığıyla ödeniyor ve bu özel bir şirket.”

Hükümet, ana ameliyathane cerrahi odası saatlerinin uzatılması da dahil olmak üzere hastanelerdeki cerrahi kapasiteyi artırmak için çeşitli önlemlerin alındığını söyledi.

Ayrıca Calgary, Edmonton, Edson, Grande Prairie, Lethbridge, Medicine Hat ve Rocky Mountain House dahil olmak üzere eyalet genelindeki hastanelere yeni ameliyathaneler ekliyorlar.

Hükümet, daha fazla ortopedik ameliyat ve prosedürün yetkili cerrahi tesislere taşınmasının, hastanelerde daha karmaşık ameliyatlar için ameliyathane alanı açacağını söyledi.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Yorum yapın