26.09.2022

WordPress Nedir? WordPress Nasıl kurulur? (2022)

Wordpress İçeriği Ve Nasıl Kuralacağı Hakkındaki Makalemizi Okuyabilirsiniz


WordPress Nedir? WordPress Nasıl kurulur? (2022)

WordPress Nedir? WordPress Nasıl kurulur(2022)?

 

İçindekiler

  1. WordPress Nedir?
  2. WordPress Kurulumu, WordPress Nasıl Kurulur?
  3. WordPress Nasıl kullanılır?

WordPress Nedir?

 

WordPress.Org, basit bir blog platformu olarak 2003 yılında ortaya çıkmıştı. Her geçen yıl getirdiği yeni özelliklerle, gelişmelerle daha iyi bir hale geldi. Bugün internet dünyasına bakıldığında %35’ten fazla bir oranda WordPress alt yapılı internet sitesi görmemiz mümkün oluyor. WordPress nedir sorusunu en basit haliyle “internet sitesi kurma” olarak dahi tanımlayamayacak kişi sayısı oldukça az. Fakat WordPress Nasıl Kullanılır denildiğinde kafalar biraz daha karışıyor.

WordPress kullanımı Domain & Hosting firmalarının sunduğu çeşitli “WordPress Hosting” ile son zamanlarda oldukça kolaylaştı. Sadece bir hosting satın alarak hiçbir teknik, yazılım bilgisine sahip olmasanız bile WordPress kurulumu yapmanız ve internet sitenizi açmanız mümkün hale geliyor. Ancak bu alanda hiçbir bilgi sahibi olmadan da iyi bir sonuç elde etmeniz zorlaşacağından, öncelikle kafa karıştırıcı soruları yanıtlamak daha doğru olacaktır.

WordPress Kurulumu, WordPress Nasıl Kurulur?

 

WordPress kurulumu son derece basit bir işlemdir, uzun uzadıya yazılımsal işlerle uğraşmanız ve dosyalar arasında boğuşmanız gerekmez. Öncelikle internet sitenizin internet ortamında barınabilmesi için gerekli olan hosting paketini bulmalı, satın almalı ve ardından WordPress kurulumu aşamasına geçmelisiniz.

Bir WordPress Hosting sahibi olduktan sonra genelde hosting paketinizin içinde WordPress deault kurulmuş olarak geliyor. Eğer hosting satın aldıktan sonra adres çubuğuna site adresinizi yazdığınızda bir blog tarzı internet sitesiyle karşılaşıyorsanız WordPress Nasıl Kullanılır başlığına geçebilirsiniz. Ancak; eğer “Sayfa Yüklenemedi” türünde bir sayfayla karşılaşıyorsanız aşağıdaki adımları takip etmelisiniz.

  1. Öncelikle CPanel erişim bilgisine sahip olmalısınız. Hosting satın aldığınız firma tarafından genelde mail üzerinden CPanel giriş bilgileriniz sizinle paylaşılır. Spam klasörünü de kontrol etmeyi unutmayın.

  1. Hosting firmanızda, satın aldığınız paketi bulunca CPanel için direkt giriş yapabileceğiniz butonu da görebilirsiniz. Neredeyse tüm hosting firmaları, satın aldığınız hosting paketinin içinden CPanel’e erişim imkanı sunar.

  1. CPanel sayfasına erişebildiyseniz, artık CPanel üzerinden WordPress kurulumu yapmaya hazırsınız demektir. Aşağıdaki aşamadan devam edebilirsiniz. Eğer CPanel ekranında sizden “Kullanıcı Adı ve Şifre” bilgisi talep ediliyorsa, ilk aşamada bahsettiğimiz gibi hosting firmasının sizlere vermiş olduğu CPanel bilgilerini bulmalısınız.

  1. CPanel üzerinde yukarıdaki hoş geldiniz ekranını biraz aşağı kaydırarak YAZILIM > WordPress Manager seçeneğini seçmelisiniz. Burada kurulum yapmak için site adresiniz(Alan Adı), sizin için oluşturulacak veri tabanı ile WordPress kullanıcı adı ve şifresi, site başlığı ve açıklaması gibi düzenlemeler yapacağınız alanlar bulunur. Bu alanlara yazdığınız şifreleri ve kullanıcı adlarını mutlaka not ediniz.

  1. Kurulum tamamlandıysa, artık WordPress panelimize geçebiliriz. WordPress Kullanımı son derece basittir, aşağıdaki yönlendirmeleri takip ederek kolay bir şekilde WordPress yönetim panelinize erişebilirsiniz.

WordPress Nasıl Kullanılır?

 

WordPress kullanımı aslında son derece basit ancak iyi sonuçlar için bilmeniz gereken bazı ufak detaylar var. WordPress ile tabanlı bir blog, E-Ticaret sitesi ve hatta forum dahi tasarlayabilirsiniz. Kurduğunuz sitenin yönetimini yapmak için yönetim paneline erişmeniz gerekir.

 Yukarıdaki “WordPress Kurulumu” başlığına göz atıp kurulum yaptıktan sonra; yönetim paneline erişmek için adres çubuğuna https://siteadiniz.com/wp-admin” şeklinde siteadi.com kısmına kendi bağlantınızı yazmanız ve ardından WordPress giriş bilgilerinizi girmeniz gerekir. WordPress panel giriş ekranına ise kurulum esnasında admin kullanıcı adı, admin şifre olarak ayarladığınız değerleri girmelisiniz. Yukarıdaki bağlantıyı adres çubuğuna yazdığınızda görmeniz gereken ekran şudur;

Bu ekran üzerinden kurulum aşamasında tanımladığınız kullanıcı adı ve şifre ile yönetim panelinize giriş sağlayabilirsiniz. Giriş yaptığınızda, sizi WordPress Yönetim Paneli ana sayfası karşılar. Aşağıdaki ekranı görüntüleyebiliyorsanız “WordPress’e hoş geldiniz!” diyebiliriz.

Bu aşamadan sonra artık menüdeki Görünüm kısmından ücretsiz temalar kurarak ve Eklentiler alanında sitenizin sağlığını, SEO geliştirmelerini, görsel düzenlemesini yapabileceğiniz eklentileri bularak WordPress’in gücünden faydalanmaya başlayabilirsiniz. WordPress İçin En Faydalı Eklentiler  (2022) başlığına göz atarak başlangıçta kurmanız gereken en iyi eklenti önerilerini okuyabilirsiniz. WordPress SEO Eklentileri, En Faydalı SEO Araçları başlığı üzerindeki öneriler ile sitenizi arama sonuçlarında en üst sıralara taşırken destekçiniz olacak eklentileri bulabilirsiniz.

 

Sitemizdeki Diğer İçerikler İnceleyebilirsiniz: https://farde.org/

Yorumlar:

Yorum Yazabilirsiniz.

Mail adresiniz gizli kalacaktır. Lütfen bütün alanları doldurun. *


Benzer Bloglar