25.09.2022

Spam Skoru Nedir? Spam Skoru Nasıl Düşürülür? (2022)

Spam Skoru Nedir? Spam Skoru Nasıl Düşürülür? (2022)


Spam Skoru Nedir? Spam Skoru Nasıl Düşürülür? (2022)

Spam Skoru Nedir? Spam Skoru Nasıl Düşürülür? (2022)

 

Yazı İçeriği

 1. Spam Skoru Nedir?
 2. Spam Skoru Değerlendirme Kriterleri
 3. Spam Skoru Nasıl Düşürülür? (2022)
 4. Spam Skoru Düşürme Yolları

Spam Skoru Nedir?

Spam Skoru değerleri sistemi MOZ tarafından geliştirilmiştir. MOZ; bir tür SEO aracı olarak açıklanabilir ve kullanıcılarına çok geniş çaplı bir değerlendirme, bilgilendirme, analiz çerçevesinde hizmet verdiği bilinir. Bir sitenin; Google değerlendirme algoritmaları tarafından ceza ve yasaklama alan sitelerle karşılaştırılmasının ardından, bu siteye ait spam skoru değeri ortaya koyulur.

 Spam skoru hesaplanırken kullanılan algoritmalar, 27 farklı değerlendirmeye tabii tutulur. Ardından sitenin yasaklanmış sitelere gösterdiği benzerlik oranı tespit edilir ve bunun sonucunda site spam skorunu da görmüş oluruz. Spam skoru, Google’a ait ölçüm ve analiz araçlarıyla görülebilen bir metrik değildir.

Spam Skoru Değerlendirme Kriterleri

Spam skoru ortaya konulurken daha önce cezalandırılmış ve yasaklanmış spam sitelerden yola çıkılır. Skor ölçümünde dikkate alınan önemli 27 metrik bulunmaktadır. Spam Skoru metriklerinden en çok bilinen ilk 10 tanesini sıralamamız gerekirse;

 1. Sitede çok az sayfa bulunması. Spam siteler genelde tek sayfa, iki sayfa sayısı olarak karşımıza çıkarlar. Sitenizde az sayıda sayfa varsa spam site sinyali verebilir. Ancak bu yargı tabii ki kesinleşmiş değildir.
 2. Spam alan adı uzantı kullanımı. Spam sitelerde çoğunlukla .xyz, .eg, .info, .cc, .pl gibi uzantılar kullanılır. Bu uzantılara sahip siteler spam sinyali verebilirler.
 3. Domainin çok uzun olması. Alan adınız standardın dışındaysa, örneğin www.spamskorunasilolculebilir-spamskorlari.com gibi anlamsız derecede uzun alan adına sahipseniz siteniz spam sinyali verebilir.
 4. Google yazı tipi kabul etmemek. Google tarafından ceza almış sitelerin büyük çoğunluğunda Google Font kullanımı görülmez.
 5. Sayısal değer içeren alan adı kullanımı. İnternette sadece spam içeren, alan adında 123 gibi anlamsız sayısal değerler bulunan spam sitelere mutlaka rastlamışsınızdır. Bu, bir spam sinyalidir.
 6. Google Tag Manager kullanılmaması. Spam internet sitelerinin %90’ında Google Tag Manager (Etiket yöneticisi) kullanılmaz.
 7. Telefon numarası eksikliği. Spam sitelerin çoğunda sahte telefon numaraları yer alır.
 8. SSL Sertifikası Eksikliği. SSL Sertifikasına sahip olmak, bildiğimiz gibi adres çubuğunda sitenin güvenilirliğini belirten bir kilit işareti ekler. Spam sitelerin genelinde SSL bulunmaz.
 9. Başlık uzunluğu dengesi. Sitenizdeki başlıkların çok uzun veya çok kısa olması, MOZ’a göre spam sinyali verebilir.
 10. Anormal backlink sayıları. Spam siteler genelde normalin aşırı üzerinde backlink verirler. Bu da önemli bir spam sinyalidir.

Şeklinde önemli spam skoru metriklerini sıralamak mümkündür. Spam skoru değerlendirmesinde toplamda 27 metrik bulunur, sitenizin spam skorunu dengede ve düşük seviyede tutmak adına bu metriklere dikkat etmeniz gerekir.

Spam Skoru Nasıl Düşürülür? (2022)

Sitenizin spam skorunu düşük tutmak önemlidir, ancak her yüksek spam skoru bulunan site için “Google tarafından kesinlikle cezalandırılacak.” gibi bir yargıya varılmamalıdır. Örneğin kullanıcılar tarafından içerik oluşturulmasına izin verilen, yüksek trafik alan sitelerin spam skoru %50’yi bulabiliyor, fakat bu siteler sadece spam amaçlı oluşturulmadıkları için Google tarafından Spam Skoru yüksek olduğu için bir ceza almazlar.

Spam skorunuzu düşürmek için harekete geçmeyi planlamanız son derece faydalıdır. Ancak bunu yapmadan, öncelikle tabii ki spam skorunu nasıl ölçebileceğinizi bilmelisiniz. Siteniz için spam skoru ölçme işlemini aşağıdaki adımları takip ederek yapabilirsiniz.

 1. MOZ (www.moz.com) üzerinden giriş yapınız.
 2. Sol menü kısmındaki Link Research bölümünden Spam Score seçeneğine tıklayınız.
 3. Açılan pencereye root domain (siteadresiniz.com) şeklinde giriş yapınız.
 4. Analyze butonuna bastığınızda MOZ tarafından site spam skorunuz sunulacaktır.

Spam Skoru Düşürme Yolları

Spam skoru düşürmeniz için tavsiye ettiğimiz yöntemler aşağıdaki gibidir.

 1. Sitenizin spam backlink almadığından emin olun. Var ise bunları reddedin. Spam backlink reddetmek için Disavov Tool araçlarından faydalanabilirsiniz.
 2. MOZ Tarafından spam site sinyali verebileceği kabul edilmiş metrikleri iyi araştırın ve sitenizi bu metriklere göre değerlendirin. Eksiklikleri tamamlamaya çalışın.
 3. Daha fazla kaliteli backlink almaya çalışın. Backlink konusunda bilgi edinmek için “Backlink Nedir? Backlink Nasıl Alınır?” yazımıza göz atabilirsiniz.

 

 

Yorumlar:

Yorum Yazabilirsiniz.

Mail adresiniz gizli kalacaktır. Lütfen bütün alanları doldurun. *


Benzer Bloglar