25.09.2022

Google News Nedir? Google News Kaydı Nasıl Alınır? (2022)?

Google News Nedir? Google News Kaydı Nasıl Alınır?


Google News Nedir? Google News Kaydı Nasıl Alınır? (2022)?

Google News Nedir? Google News Kaydı Nasıl Alınır?

 

Yazı İçeriği

 1. Google News Faydaları Nedir? Google News Ne İşe Yarar?
 2. Google News Kaydı Şartları
 3. Google News Kaydı Nasıl Alınır?

 

Google News, 2002 yılında Google tarafından hizmete açıldı. Binlerce haber kaynağından kullanıcıların aradığı haberi, yazıyı, içeriği bulmasını sağlar. Haberler konularına ve kategorilerine göre sınıflandırılmış, böylelikle kullanıcı deneyimi de son derece kolaylaştırılmıştır.

Google News Kaydı alma konusunda ciddi bir arayış bulunuyor. Bu arayışın yanı sıra bilgi kirliliği, yanlış yönlendirme de oldukça fazla ve News Kaydı yapmak isteyen site sahipleri de bu bilgiler yüzünden hatalı adımlar atıyorlar. Sonuç olarak yanlış bilgilerle hareket edildiğinde kullanıcılar için Google News kaydı yapmak da zorlaşıyor ve umutsuzluğa kapılarak en sonunda bu girişimlerinden vazgeçiyorlar. Oysa Google News Kaydı Alma konusu son derece kolaydır ve doğru hareket edildiğinde siz de sitenizi haberler alanında listeleyebilirsiniz.

Google News Faydaları Nedir? Google News Ne İşe Yarar?

 

Google News kaydı almanın faydaları saymakla bitmez! Bir internet siteniz varsa muhtemelen bu konuyu daha önce duymuş, araştırmış ve sitenize katacağı değerin farkında olmalısınız. Daha önce Google News kaydının ne işe yaradığını hiç duymadıysanız, aşağıda sitenize katacağı faydaları okumanız ve ardından “Google News Kaydı Nasıl Alınır?” başlığına geçerek sitenizi kayıt etmeniz gerektiğini anlayacaksınız.

 1. İndex alma hızınız “uçacak!”

Google News kaydı aldığınızda en başta sitenize girdiğiniz içeriklerin çok kısa bir sürede Google’da listelendiğini göreceksiniz. Normal şartlarda günler, haftalar boyu index alamayan içerikleriniz bile kısa bir süre içinde arama motorlarında listelenmeye başlayacak.

 1. Ziyaretçi sayınız artacak

Hızlı index alma avantajının yanı sıra, içerikleriniz arama motorlarında sık listeleneceği için ziyaretçi sayınız da önemli ölçüde artacaktır.

 1. Alexa değerleriniz daha iyi hale gelecek

Günümüzde eskisi kadar sık takip edilmese de webmaster olanların değer verdiği kriterlerden bir tanesi Alexa değerleridir. Google News kaydı ile arama motorlarıyla dost bir siteniz olacak. Böylelikle sitenizin alexa sıralamaları da düşecek. “Düşecek.” kelimesi sizi korkutmasın! Ne kadar düşük bir alexa sıralamasına sahipseniz o kadar gelişmiş bir siteniz olur.

 1. Geliriniz artmaya başlayacak

Ziyaretçi sayınız ile doğru orantılı olduğundan eğer sitenizde Google Adsense reklamları varsa reklam kazançlarınız da artacaktır. Bunun yanı sıra Google News kaydı olan siteler; haber sitelerine reklam vermek ve bu sitelerden bir tanıtım yazısı satın almak isteyen ajansların, proje sahiplerinin de dikkatini çekecektir. Bu da sizlere ek bir kazanç doğurur.

Google News Kaydı Faydaları başlığı altında en önemli görülen 4 avantaj yukarıdaki gibidir. Eğer bu işlemin faydalı olduğuna ve uğraşmaya kesinlikle değeceğine ikna olduysanız, artık aşağıdaki Google News Kaydı Alma rehberi başlığına geçebiliriz. Öncelikle bir konuya daha dikkatinizi çekmek isteriz; sitenizin “Google News Alma Şartları”na uygun olduğundan emin olmalısınız. Peki, nedir bu şartlar?

Google News Kaydı Şartları

Google News kaydı almadan önce sitenizin onay alması adına bazı şartlar vardır. Bu şartların hepsini eksiksiz yapmasanız bile belki News kaydı almanız mümkündür ancak olası bir reddedilme durumuna karşın sitenizin aşağıdaki bazı şartlara uygun olduğundan emin olmalısınız.

 • Sitenizde güncel içerikler paylaşmaya ve güncel kalmaya,
 • Yazılarınızın başvuru yapacağınız tarihten 1 sene önce girilmiş olması gibi durumlara,
 • Sitenizde spam kullanmamaya ve spam içerikleri temizlemeye,
 • Sadece “Google’a girmek” için değil, sitenize değer verdiğiniz için özgün tutmaya,
 • Sitenizdeki kullanımın ziyaretçileriniz için kolay olmasına

Son derece özen göstermelisiniz. Eğer sitenizde reklamlar varsa bir sayfada 25 reklam gibi absürt yerleşim düzenlerinden kurtulmalı, Google yetkilileri sitenizi incelediğinde onlara “Ben bu site ile reklamlardan para kazanmak için buradayım.” imajı vermemelisiniz.

Google News Kaydı Nasıl Alınır?

 

Eğer Google Haberler alanında listelenmesini istediğiniz bir internet siteniz varsa ve “Google News Kaydı Nasıl Alınır?” sorunuza doğru, hızlı bir yanıt arıyorsanız aşağıdaki aşama aşama Google News Kaydı Alma listesi tam size göre. Anlatılanları doğru bir şekilde yaparsanız, Google sitenizi inceleyecek ve çok geçmeden News alanında listeleyecektir.

Adım 1: Öncelikle https://publishercenter.google.com/ adresine giriş yapalım.

Adım 2: Yayın Ekleme sekmesine tıklayıp site bilgilerini eksiksiz olarak girelim. Bizden istenen bilgiler şöyle olacaktır;

 • Genel: Bu kısımda site adını, site açıklamasını, kategoriyi eksiksiz bir biçimde girmeliyiz. Web sitesi mülkü URL’si isteyecektir. Bu alanı geçebilmek için Google Search Console kaydı yaptığınıza emin olunuz.
 • İçerik: İçerik alanında siteye ait bölümleri girmeliyiz. Bu alanda RSS bağlantısı girmemiz beklenir. Genelde https://siteadi.com/feed şeklinde girilse de içerikleriniz için feed akışı olduğundan (RSS listeniz olduğundan) emin olunuz.
 • Logolar: Logo kısmında en azından 512 x 512 piksel boyutlarında kare bir logo yüklememiz beklenir. Buraya logo yüklemeliyiz.

Adım 3: Eğer istenen tüm bilgileri eksiksiz, doğru bir biçimde girdiyseniz artık hazırsınız demektir. Son adımda eksik kısımları kontrol ederek İncele ve Yayınla seçeneği üzerinden devam edebiliriz.

Bu adımlardan sonra siteniz Google yetkilileri tarafından incelenecek ve uygun bulunması durumunda Google News kaydınız yapılacaktır. Bazı site sahipleri news kaydı esnasında, içerikler kısmında “Boş Bölüm” hatası alıyor ve news kaydı yapamıyorlar.

 Eğer içerik alanında bir hata mevcutsa RSS Feed bağlantılarınızı eksiksiz girdiğinize emin olunuz. İçerikler çekilmeden incele ve yayınla butonu aktif olmaz. Eksiksiz girdiğinizden eminseniz içeriklerinizin çekilmesi için bekleyiniz. İçerikler bir süre sonra görünmeye başlayacak ve Google News kaydı için İncele ve Yayınla butonu aktifleşecektir.

 

Yorumlar:

Yorum Yazabilirsiniz.

Mail adresiniz gizli kalacaktır. Lütfen bütün alanları doldurun. *


Benzer Bloglar