26.09.2022

Backlink Nedir? Backlink Nasıl Alınır?

Backlink Nedir? Backlink Nasıl Alınır?


Backlink Nedir? Backlink Nasıl Alınır?

Backlink Nedir? Backlink Nasıl Alınır?

 

Yazı İçeriği

 1. Backlink Nedir?
 2. Backlink Neden Alınır?
 3. Backlink Nasıl Alınır?
 4. Ücretsiz Backlink Almak

Backlink Nedir?

Backlink, her kullanıcının anlayacağı bir dil ile anlatmak gerekirse internet sitenizin adresinin başka bir internet sitesinde, adreste veya alanda paylaşılmasıyla elde edilen geri dönüştür. Backlink sadece sitenizin adresine değil; sitede paylaştığınız yazılara, sayfalara, alt site adreslerine de verilebilmektedir.

Sıralamada yükselmek, daha fazla trafik elde etmek gibi geçerli sebepler dolayısıyla backlink alma konusunda talep oldukça fazladır. Backlink alınan sitelere genel olarak baktığımızda, en fazla talep forum ve blog sitelerinde olmaktadır. Genelde bol ziyaretçi alan forum sitelerinden ve bloglardan backlink alınarak SEO çalışmaları yapılmaktadır.

Etkisi günümüzde tartışılır bir seviyededir, ancak doğru yapılmış bir backlink çalışmasının etkisi de bariz bir şekilde görülebiliyor. Örneğin sıralamaya girmek istediğimiz anahtar kelimelerde backlink çalışması yaparak arama motorlarında bu kelimeler arandığında çıkan sonuçlarda daha iyi bir konum elde edebiliyoruz. Backlink almak ücretli paketler halinde sunuluyor olsa da, ücretsiz bir şekilde backlink alabileceğiniz yollar da var. Yazının devamında sizin için tavsiye ettiğimiz, ücretsiz backlink alabileceğiniz siteleri görebilirsiniz.

Backlink Neden Alınır?

Backlink alma sebeplerinden en belirgin olanlarını iki ayrı kullanıcı türü ile inceleyebiliriz;

 1. Ziyaretçiler için Backlink: Yeni siteler keşfetme konusunda, internette dolaşırken ilgi duyabileceği farklı web sitelerine erişmenin yanı sıra aradığı konuya ilişkin daha fazla bilgi bulabilme konusunda etkili bir yere sahiptir.
 2. Site sahipleri için Backlink: Bir internet sitesi sahibi için Backlink aldığı kaynaklar aracılığıyla sıralamada yükselmenin yanı sıra yeni ziyaretçiler elde etme bakımından da oldukça etkilidir.

Backlink Türleri Nelerdir?

Bir SEO Uzmanına soracak olursanız, backlink türlerini çok fazla sayıda sınıfa ayırdığını duyabilmeniz mümkün olacaktır. Backlink türlerinin en etkili olanlar şeklinde listelenmesi gerekiyorsa muhtemelen ilk sıralarda yazı halindeki backlink türleri görülür ve hemen arkasından Image Backlink türünü görüntüleyebiliriz. 3 Backlink çeşidi listelersek;

 1. Text Link: bu backlink türü, bir metine direkt bağlantı vermeyi içerir. Örnek olarak bir Text Link şu şekildedir; Backlink Nasıl alınır? (Metne tıkladığınızda bu sayfanın bağlantısı açılır. Bu bir text linktir.)
 2. Anchor Backlink: Anchor, Türkçe’de “Çapa” anlamına gelir. Örnek olarak sayfanın en başına çıkıp “Yazı İçeriği” alanındaki bir başlığa tıkladığınızda “Anchor backlink” tanımını canlı olarak deneyimleyeceksiniz.
 3. Image Backlink: Bu backlink türüne denk gelmemiş olma ihtimaliniz yoktur! Okuduğunuz yazılardaki, sitenin bazı kısımlarındaki resimlere tıkladığınızda başka bir sayfaya yönlendirilmeniz tam olarak Image Backlink türüne örnektir.

Backlink Nasıl Alınır?

Backlink Almak” mucizevi bir terim değildir, aslında son derece kolay bir işlemdir. Hazır backlink paketleri satın almak isteyen kullanıcılar Google’da “Backlink Satın Al” araması yaptıklarında bu alanda hizmet veren sayfalara, kurumlara ve kişilere rahatlıkla ulaşabilirler. Ancak ücret ödemek istemeyen, ücret ödememek için geçerli bir sebebi olan veya tüm çalışmayı kendisi yapmak isteyen kullanıcılar da var. O halde, “Ücretsiz Backlink almak mümkün!” demek yanlış olmaz.

Ücretsiz backlink almak için bir liste dolusu seçeneğiniz bulunuyor. Bunu yaparken dikkat etmeniz gereken noktalar bulunuyor. Sırf ücretsiz olduğu için herhangi bir siteden, forumdan veya blog üzerinden backlink almak doğru bir davranış değildir. Kaynağını, organik ziyaretçi oranını, spam skorunu bilmediğiniz herhangi bir siteden sadece ücretsiz olduğu için backlink almak faydadan çok zarar getirebilir; sıralamalarda geri kaymanıza sebep olabilir.

Ücretsiz Backlink Almak

Aşağıda, ücretsiz olarak backlink alabileceğiniz birkaç internet sitesini görüntüleyebilirsiniz. Genelde backlink almak için bu sitelere kayıt olarak profilinizi düzenleyin ekranında “Bağlantı”, “Hakkında”, veya “Özgeçmiş” alanına site adresinizi eklemelisiniz.

 1. https://scoop.it
 2. https://slideshare.net
 3. https://linkedin.com
 4. https://wordpress.com
 5. https://pinterest.com
 6. https://flickr.com
 7. https://youtube.com
 8. https://vimeo.com
 9. https://livejournal.com
 10. https://medium.com

Backlink Almak İçin Ulaşabilirsiniz

Yorumlar:

Yorum Yazabilirsiniz.

Mail adresiniz gizli kalacaktır. Lütfen bütün alanları doldurun. *


Benzer Bloglar